Հայաստանն առաջին երկիրն է, որը հյուրընկալելու է ֆրանսիական հեղինակավոր «Մտքերի գագաթնաժողովը». ՀՀ նախագահի աշխատակազմ
www.president.am
Ամեն տարի Ֆրանսիայի Շամոնի քաղաքում անցկացվող «Մտքերի գագաթնաժողովը» («Summit of Minds») այս տարի առաջին անգամ կանցկացվի Հայաստանում: «Armenian Summit of Minds» անվանումը ստացած միջոցառումը կանցկացվի հունիսի 7-9-ը՝ Երևան և Դիլիջան քաղաքներում: Գագաթնաժողովի գլխավոր գործընկերը «The Monthly Barometer» հեղինակավոր վերլուծական հանդեսն է:
Միջոցառման կազմակերպման մասին բացառիկ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել դեռևս 2018 թվականի սեպտեմբերին, երբ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը որպես գլխավոր բանախոս մասնակցում էր ամենամյա «Մտքերի գագաթնաժողովին»:
Գագաթնաժողովը հեղինակավոր միջոցառում է, որին մասնակցում են անվանի ու ազդեցիկ շուրջ 300 քաղաքական գործիչներ, գիտնականներ, գործարար-ներդրողներ, խոշորագույն ընկերությունների և լրատվամիջոցների ղեկավարներ ողջ աշխարհից: Միջոցառման հիմնական նպատակն է համաշխարհային հետաքրքրություն ներկայացնող կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ նոր գաղափարների ներկայացումը, անմիջական քննարկումների միջոցով փոխվստահելի գործընկերային կապերի հաստատումը:
Հայաստանն առաջին երկիրն է, որը հյուրընկալելու է այս միջոցառումը Շամոնիից դուրս:
«Armenian Summit of Minds»-ի քննարկման հիմնական թեման կունենա «Տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքականությունը, տնտեսությունը և ներդրումները. բազմաբևեռության ազդեցությունը առևտրի ու ներդրումային հոսքերի վրա» խորագիրը:
Թեմայի շուրջ զեկույցներով հանդես կգան տարբեր երկրներ ներկայացնող հայտնի բանախոսներ: Հայաստանում անցկացվող միջոցառման կարևոր առանձնահատկություններից մեկը ծրագրի հարուստ մշակութային մասն է, այդ թվում՝ այցելությունները Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր՝ գագաթնաժողովի մասնակիցներին Հայաստանի և հայ ժողովրդի պատմությանն ու մշակույթին ծանոթացնելու նպատակով:
Հայաստանում նման միջոցառման անցկացումը, գործարար, գիտական ու քաղաքական բնագավառները ներկայացնող ազդեցիկ անհատների և առաջնորդների այցը կնպաստեն մեր երկրի միջազգային վարկանիշի բարձրացմանը: Գագաթնաժողովը բացառիկ հնարավորություն է Հայաստանի ներուժի ներկայացման, համագործակցության նոր ուղղությունների զարգացման, գործարար կապերի հաստատման տեսանկյունից:

Армения станет первой страной, принимающей у себя ежегодный французский ''Summit of Minds''
Проходящий в городе Шамони ежегодный французский ''Саммит умов'' - ''Summit of Minds'', в этом году впервые пройдет в Армении.  Он пройдет под названием ''Armenian Summit of Minds'', 7-9-го июня, в Ереване и Дилижане.
Официальный партнер мероприятия – аналитический журнал ''The Monthly Barometer''. Как передает  ''Арменпресс'', об этом сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении. Договоренность об этом была достигнута в сентябре 2018 года, когда президент Армении Армен Саркисян
выступил на проходящем в городе Шамони ежегодном саммите ''Summit of Minds'' в качестве основного докладчика.
В саммите примут участие около 300 известных политических деятелей, ученых, бизнесменов, руководителей СМИ и пр., со всего мира.
Армения станет первой страной, принимающей у себя проходящий в городе Шамони ежегодный французский ''Саммит умов'' - ''Summit of Minds''.
Тема ''Armenian Summit of Minds'' - ''Региональная геополитика, экономика, влияние многополярности на торговые и инвестиционные потоки.
Проведение подобного значимого мероприятия в Армении будет способствовать повышению рейтинга нашей страны и представит уникальную возможность для развития потенциала Армении, развития новых путей сотрудничества, упрочения деловых связей.
Находящийся в сентябре 2018 года с рабочим визитом во Франции президент Республики Армения Армен Саркисян 22 сентября принял участие в проходящем в городе Шамони ежегодном саммите ''Summit of Minds''.
Участвующие в саммите 300 представителей из 28 стран провели разностороннее обсуждение вопросов, касающихся возможностей расширения инвестиций и принятия стратегических решений в современном мире, роли человеческого фактора в таких решениях.
Они коснулись всемирных экономических макро тенденций, их влияния на инвестиции и экономические стратегии, а также говорили о том, как приспособиться и извлечь выгоду из скорости и нестабильности сегодняшнего и завтрашнего мира.
Выступая в рамках саммита в качестве главного докладчика, президент Республики Армен Саркисян представил своё видение подходы по поводу обсуждавшихся тем и относительно событий и вызовов имеющих место в современном мире.