Հայաստանը մտադիր է Ռուսաստանից ձեռք բերել 12 Սու-30ՍՄ կործանիչ. ՀՀ ՊՆ
Հայաստանը մտադիր է ձեռբ բերել 4 ռուսական Սու-30ՍՄ կործանիչ մինչև 2019թ. վերջ կամ 2020թ սկիզբ: «ՌԻԱ Նովոստիի» փոխանցամբ, Երևանն ընդհանուր առմամբ ցանկանում է 12 նման մեքենա գնել: Այս մասին IDEX-2019 ցուցահանդեսի ժամանակ ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Մենք շարունակում ենք բանակցությունները Սու-30ՍՄ օդանավերի հաջորդ խմբաքանակի մատակարարումների շուրջ: Ամեն ինչ կախված է այն հանգամանքից, թե որքան արագ պատրաստ կլինի այս արտադրանքը. այնտեղ կան ներմուծման փոխարինման խնդիրներ եւ այլն: Մենք նախատեսում ենք առաջին խմբաքանակը ստանալ այս տարի, ծայրահեղ դեպքում՝ հաջորդի սկզբին»,- ասել է նա:
Ի պատասխան «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հարցին՝ հայկական ռազմական գերատեսչությունն այդպիսի քանի՞ մեքենա կցանկանար գնել, Տոնոյանը նշել է, որ խոսքը մեկ էսկադրիլայի մասին է (12 օդանավ):

Armenia plans to acquire 4 Russian SU-30SM multirole fighter aircrafts by the end of 2019 or early 2020, but, in general, Yerevan wants to purchase 12 such fighter aircrafts, Defense minister Davit Tonoyan said during the IDEX-2019 international defense exhibition, Armenpress reports citing RIA Novosti.
“We continue the talks over the supply of the next batch of SU-30SM multirole fighter aircrafts. Everything will depend on how quickly that products will be ready. We plan to receive the first batch by the end of 2019, in the extreme case, in early 2020”, he said.