Վրաստանում մտադիր են քրեական պատիժ սահմանել առանց Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի քարտեզի համար
Վրաստանի իշխանությունները կարող են քրեական պատասխանատվություն սահմանել այնպիսի քարտեզներ կազմելու կամ տարածելու համար, որոնց վրա Վրաստանի կազմում ներառված չեն Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի տարածքները: Նման օրինագիծ քննարկվում Է երկրի խորհրդարանում:
Փետրվարի 18-ին ուղղումների փաթեթը կքննարկեն խորհրդարանի իրավաբանական հարցերի կոմիտեի նիստում:
Համաձայն նախագծի՝ նախատեսվում է քրեական օրենսգրքում ավելացնել 343 հոդվածը, որի համաձայն, Վրաստանի տարածքային ամբողջականության խախտմամբ քարտեզի տպագիր հրատարակության պատրաստումը, արտադրությունը, տարածումը, գովազդումը, իրացումը, Վրաստան դրա ներմուծումը կամ այնտեղից դուրսբերումը կարող Է պատժվել տուգանքով կամ մինչև երկու տարի ժամկետով ազատազրկմամբ:
Տուգանքի նվազագույն գումարը կկազմի 2 հազար լարի (ավելի քան 760 դոլար), սակայն ստույգ գումարը կորոշի դատարանը:

Грузия может ввести уголовное наказание за карты без Абхазии и Южной Осетии
Власти Грузии могут ввести уголовную ответственность за составление и распространение карт страны, на которых в состав Грузии не включены территории Абхазии и Южной Осетии, соответствующий законопроект рассматривается в парламенте, передает РИА Новости.
Законопроект подразумевает внесение изменений в Уголовный кодекс страны. В понедельник пакет поправок обсудят на заседании комитета по юридическим вопросам.
"В Уголовный кодекс будет добавлена статья 343, согласно которой изготовление, производство, распространение, рекламирование, реализация, ввоз в Грузию или вывоз из Грузии печатного издания карты, составленной с нарушением территориальной целостности Грузии, будет наказываться штрафом или лишением свободы сроком до двух лет", - говорится в сообщении на сайте парламента.
Минимальная сумма штрафа составит 2 тысячи лари (более 760 долларов), точную сумму будет устанавливать суд. Инициаторами законопроекта являются депутаты Ираклий Сесиашвили и Отар Чрдилели.