ԱՄՆ-ում հայերը Ադրբեջանի դեսպանատան մոտ արդարություն են պահանջել Սումգայիթում, Կիրովաբադում իրագործված կոտորածների համար
ԱՄՆ-ում Հայկական երիտասարդական ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները բողոքի ակցիա են անցկացրել Վաշինգտոնում Ադրբեջանի դեսպանատան մոտ՝ արդարություն պահանջելով 1988-1992 թվականներին Սումգայիթում, Կիրովաբադում, Բաքվում և Մարագայում իրագործված կոտորածների համար:
«Մենք միավորում ենք աշխարհի տարբեր համայնքները` հիշատակելու Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Բաքվի և Մարաղայի հայ բնակչության դեմ կոտորածը և կանգնում ենք անկախ Արցախի ժողովրդի կողքին իրենց` խաղաղության ձգտման հարցում»,- ասել է ցույցի մասնակիցներից մեկը:
Ինչպես հայտնում է Asbarez-ը` այս տարի ցույցը նվիրված է նաև ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից Գուրգեն Մարգարյանի սպանության 15-րդ տարելիցին:

В Вашингтоне армяне провели акцию протеста у посольства Азербайджана
Представители Федерации армянской молодежи (AYF) провели акцию протеста у посольства Азербайджана в Вашингтоне, передает РУСАРМИНФО.
Акция была посвящена событиям, произошедшим более 30 лет назад в Сумгаите и других городах Азербайджана.
Участники демонстрации держали в руках плакаты с надписями — "Арцах — это Армения", "Алиев виновен в военных преступлениях", "Не бомбите мирных граждан" и т.д.
Многое протестующие требовали от властей Азербайджана признать события в Сумгаите 1988 года и отказаться от шагов, ведущих к эскалации ситуации в зоне карабахского конфликта.
Как сообщает Армянский национальный комитет США (ANCA), в акции протеста приняли участие десятки гражданских активистов.