Անկարայում կբացվի «Քարերի պոեզիա. Անի» ցուցահանդեսը
Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայի Երկրաբանության և արվեստի թանգարանում փետրվարի 21-ին կբացվի «Քարերի պոեզիա. Անի» ցուցահանդեսը:
«Anadolu Kültür» (Անատոլիայի մշակույթ) կազմակերպության կողմից նախաձեռնվող ցուցահանդեսին ներկայացվելու են լուսանկարներ պոլսահայ անվանի լուսանկարիչ Արա Գյուլերի արխիվից և ուսումնասիրության կենտրոնից, Աթաթուրքի անվան գրադարանից և Institute for the History of Material Culture of the Russian Academy of Sciences (IHMC RAS)-ի  արխիվից:
Նշվում է, որ կազմակերպիչները ներկայացվելիք ցուցանմուշներով փորձելու են մարդկանց հաղորդակից դարձնել Մետաքսի ճանապարհի հռչակավոր քաղաքներից հանդիսացած Անիի շքեղությանն ու պատմությանը:
Ցուցահանդեսը բաց է լինելու մինչև մայիսի 26-ը, հաղորդում է Ermenihaber-ը:
Նշենք, որ նույնանուն խորագրով ցուցահանդեսներ 2018-ին տեղի են ունեցել Ստամբուլում, ապա՝ Երևանում՝ քաղաքաշինության կոմիտեի Ալ. Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտում:

В столице Турции открылась выставка "Поэзия камней. Ани"
В столице Турции - Анкаре - в Музее геологии и искусства сегодня открылась выставка на тему "Поэзия камней. Ани".
На выставке, которую инициировала организация "Anadolu Kültür" (Культура Анатолии), будут представлены фотоработы из архива известного стамбульского фотографа Ара Гюлера, а также фотографии из библиотеки им. Ататюрка, исследовательского центра и архива Академии материальной культуры RAS (IHMC RAS), пишет Еrmenihaber.
Выставка приобщит посетителей к истории и роскоши прославленного города Ани, стоявшего на Шелковом пути. Выставка будет открыта до 26 мая.
Следует отметить, что выставка на ту же тематику была организована в Стамбуле в 2018 году, а также в Ереване - в Национальном музее-институт архитектуры им. Таманяна.