Փետրվարի 21-ին Թուրքմենստանում ՀՀ դեսպան Գառնիկ Բադալյանը հանդիպեց Թուրքմենստանի ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Բատըր Բազարովի (Batyr Bazarow) հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
2019թ. կեսին Աշխաբադում կայանալիք հայ-թուրքմենական միջկառավարական տնտեսական հանձնաժողովի 9-րդ նիստի նախապատրաստական աշխատանքների համատեքստում քննարկվեց դրա օրակարգի ֆինանսատնտեսական հատվածում ներառվելիք հարցերի շրջանակը:
Անդրադարձ կատարվեց Թուրքմենստանում Հայաստանի առևտրի տան բացման հնարավորությանը, թուրքմենական շուկայում հայկական կապիտալով ընկերությունների ներգրավման հեռանկարներին և երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Զրուցակիցները կարևորեցին երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացման և առևտրաշրջանառության ծավալների մեծացման անհրաժեշտությունը և պայմանավորվեցին հետագայում ևս շարունակել ոլորտային համագործակցությունը:

The Possibility of Opening an Armenian Trading House in Turkmenistan Is Being Discussed
Armenia’s Ambassador to Turkmenistan Garnik Badalyan held a meeting on February 21 with the country’s finance and economy minister Batyr Bazarow.
As the press service of the RA MFA reports, in the context of preparations for the 9th session of intergovernmental economic commission due in mid-2019 in Ashgabat The sides discussed the circle of issues that will be included in the financial-economic part of the session.
They also discussed the possibility of opening an Armenian trading house in Turkmenistan, prospects of involving Armenian capital companies in the Turkmen market and other issues concerning bilateral economic relations.