Արգենտինայում 106 տարեկանում մահացել է Հայոց ցեղասպանության վերջին վերապրածներից մեկը՝ Լուսինե Բերեջիկլյան դե Խաչերյանը: Ինչպես հայտնում է Rusarminfo-ն` հղում կատարելով հայ-արգենտինական «Prensa Armenia» պարբերականին, Բերեջիկլյանը գրեթե ողջ կյանքն անցկացրել է Արգենտինայի Բուենոս Այրեսում: Նա եղել է տեղի հայ համայնքի ակտիվ գործիչներից մեկը:
Ըստ փաստաթղթերի՝ Լուսինե Բերեջիկլյանը ծնվել է 1909 թվականին Այնթափ քաղաքում (ներկայիս Գազիանտեպ, Թուրքիա):
Ցեղասպանության տարիներին Բերեջիկլյանի ընտանիքը գաղթել է Սիրիա: Աքսորի ժամանակ մահացել է նրա մայրը, իսկ տարիներ անց՝ հայրը:
«Ավելի լավ է չհիշել Ցեղասպանությունը: Անհնար է քնել այդ հիշողությունների պատճառով»,-ասել է Լուսինե Բերեջիկլյանը 2015 թվականին արգենտինական «Clarín» պարբերականին տված հարցազրույցում:

Пережившая Геноцид 106-летняя армянка скончалась в Аргентине
В возрасте 106 лет в Аргентине скончалась одна из последних очевидиц Геноцида армян - Лусинэ Береджиклян де Хачерян.
Как сообщает армяно-аргентинское издание ''Prensa Armenia'', практически всю свою жизнь Береджиклян прожила в столице Аргентины Буэнос-Айресе и была одной из активных деятелей местной армянской общины, передает  Rusarminfo.
По документам, Лусинэ Береджикля родилась в 1909 году в городе Айнтап (ныне Газиантеп/Турция).
В годы Геноцида семья Береджиклян бежала в Сирию. В изгнании она потеряла мать, а спустя годы - отца.
''Лучше не вспоминать Геноцид. Невозможно спать из-за этих воспоминаний'', - сказала Лусинэ Береджиклян в своем интервью аргентинскому изданию ''Clarín'' в 2015 году.
В Аргентину Лусинэ Береджиклян вместе со своими братьями и сестрой переехала из Сирии в 16-летнем возрасте.