Արգենտինայում 106 տարեկանում մահացել է Հայոց ցեղասպանության վերջին վերապրածներից մեկը՝ Լուսինե Բերեջիկլյան դե Խաչերյանը: Ինչպես հայտնում է Rusarminfo-ն` հղում կատարելով հայ-արգենտինական «Prensa Armenia» պարբերականին, Բերեջիկլյանը գրեթե ողջ կյանքն անցկացրել է Արգենտինայի Բուենոս Այրեսում: Նա եղել է տեղի հայ համայնքի ակտիվ գործիչներից մեկը:
Ըստ փաստաթղթերի՝ Լուսինե Բերեջիկլյանը ծնվել է 1909 թվականին Այնթափ քաղաքում (ներկայիս Գազիանտեպ, Թուրքիա):
Ցեղասպանության տարիներին Բերեջիկլյանի ընտանիքը գաղթել է Սիրիա: Աքսորի ժամանակ մահացել է նրա մայրը, իսկ տարիներ անց՝ հայրը:
«Ավելի լավ է չհիշել Ցեղասպանությունը: Անհնար է քնել այդ հիշողությունների պատճառով»,-ասել է Լուսինե Բերեջիկլյանը 2015 թվականին արգենտինական «Clarín» պարբերականին տված հարցազրույցում:

One of Last Survivors of Armenian Genocide Dies in Argentina at the Age of 106
Lusine Beredjiklian de Khatcherian one of the last survivors of the Armenian Genocide, died on  February 21, at the age of 106, RUSARMINFO reports, referring to Prensa Armenia.  All her life Beredjiklian lived in Buenos Aires, the capital of Argentina, and was one of the active members of the local Armenian community.
According to the documents, Lusine Beredjiklian was born in 1909 in the city of Ayntap (now Gaziantep /Turkey).
During the genocide, the Beredjiklian family fled to Syria. In exile, she lost her mother, and some years later - her father.
''It is better not to recall the Genocide. It is impossible to sleep because of these memories'', said Lucine Beredzhiklyan in an interview with the Argentinean edition ''Clarín'' in 2015.
Lusine Beredjiklian together with her brothers and sister moved  to Argentina from Syria at the age of 16.