Իրանը չի բացառում ռազմական գործողությունների իրականացնելու հնարավորությունը սիրիական Իդլիբում
Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտգործնախարար Մոհամեդ Ջավադ Զաֆիրը չի բացառել Սիրիական Իդլիբում տիրող իրավիճակին ռազմական լուծում տալու հավանականությունը: Այս մասին հայտնում է «Արմենպրես»-ը:
Իդլիբը «Ջեբհաթ ան Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորման կողմից գրավվել էր դեռևս 2015-ին: Այն Սիրիայի՝ ահաբեկիչների ու ապօրինի զինված խմբավորումների կողմից վերահսկվող վերջին շրջանն է համարվում:
«Մենք շարժվում ենք այդ ուղղությամբ: Երբեք ռազմական գործողություններ չենք ցանկացել ու աշխատել ենք խուսափել դրանից, քանի որ գիտենք, որ Իդլիբում ցանկացած ռազմական գործողություն կարող է աղետալի հետևանքներ ունենալ: Մեր մյուս մոտեցումները ձախողվեցին, իսկ «Ջեբհաթ ան Նուսրա»-ն տարածքը վերահսկում է ավելի, քան երբևէ»,- ասել է արտգործնախարարը շվեյցարական Basler Zeutung թերթին տված հարցազրույցում:

В Иране не исключили проведения военной операции в сирийском Идлибе
Глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф не исключил военного решения ситуации в сирийском Идлибе, где продолжают действовать запрещенные в РФ террористические организации.
Иран, наряду с РФ и Турцией, является гарантом перемирия в Сирии, где с 2011 года продолжается вооруженный конфликт, пишет РИА Новости.
"Мы движемся в этом направлении. Мы никогда не хотели военной операции и работали, чтобы избежать этого, потому что мы знаем, что любые военные действия в Идлибе обернутся катастрофой. Но другие подходы потерпели неудачу, а "Ан-Нусра"* контролирует еще большую, чем ранее, территорию", - сказал он в интервью швейцарскому изданию "Basler Zeutung".