ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որը Ռուսաստանի Դաշնությունում է գտնվում Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հրավերով, փետրվարի 26-ին Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահի տեղակալի ժամանակավոր պաշտոնակատար Իգոր Չերնիշենկոյի ուղեկցությամբ այցելել է Անհայտ զինվորի հուշակոթող և հարգանքի տուրք մատուցել Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին:
Աշխատանքային այցի շրջանակում Ազգային ժողովի նախագահն այցելել է նաև Հայ առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդանիստ Սուրբ Պայծառակերպություն եկեղեցի, շրջայց կատարել հայկական կրթօջախում և հանդիպում ունեցել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Մոսկվա այցի օրակարգը, իշխանությունների դիրքորոշումը մի շարք հարցերի վերաբերյալ: Ազգային ժողովի նախագահը հայ և ռուս ժողովուրդների միջև բարեկամության ամրապնդման համատեքստում ընդգծել է Ռուաստանում հայ համայնքի հատուկ դերը:
ԱԺ պատվիրակության անդամները և համայնքի ներկայացուցիչները բաց և անկեղծ քննարկում են ծավալել Հայաստանին և Սփյուռքին վերաբերող հասարակական, կրթական, մշակութային մի շարք կարևոր հարցերի շուրջ:

Армянская делегация почтила память павших в Великой Отечественной войне
26 февраля делегации во главе с председателем НС А. Мирзояном, находящаяся в Москве по приглашению председателя СФ ФС РФ В.Матвиенко, в сопровождении временно исполняющего обязанности сопредседателя Межпарламентской комиссии И.Чернышенко посетила мемориал Неизвестного солдата и почтила память павших в Великой Отечественной войне.
Председатель НС в рамках рабочего визита посетил также кафедральный собор Преображения Господня Российской и Ново-Нахичеванской епархии ААЦ, ознакомился с армянским образовательным очагом и встретился с представителями армянской общины.
В ходе встречи А. Мирзоян представил повестку дня московского визита, позицию властей по ряду вопросов. Председателем НС подчеркнул роль армянской общины России в русле укрепления дружбы между армянским и русским народами.
Члены делегации НС и представители армянской общины в открытой и непринужденной беседе обсудили ряд важных вопросов, касающихся общественной, образовательной, культурной жизни Армении и Спюрка (Диаспоры).