Հայաստանը հետևողական ջանքեր է գործադրելու Ադրբեջանում դատապարտված Կարեն Ղազարյանի իրավունքների պաշտպանության և ազատ արձակման ուղղությամբ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն անդրադարձել է Ադրբեջանում Կարեն Ղազարյանի ազատազրկման «վճռի» կայացմանը, հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայքէջից։
Նրա մեկնաբանությունը ներկայացնում ենք ստորև.
«Ցավոք, Ադրբեջանի իշխանությունները, չբավարարվելով անհայտ հանգամանքներում Ադրբեջանի տարածքում հայտնված Կարեն Ղազարյանի նկատմամբ ֆարս հիշեցնող դատական գործընթացի նախաձեռնությամբ, ավելի հեռուն գնացին և ակնհայտ առողջական խնդիրներ ունեցող մեր քաղաքացու գործն «արագացված կարգով» քննելով՝ կայացրեցին 20 տարվա ազատազրկման դատավճիռը:
Մենք դատապարտում ենք ադրբեջանական դատարանի՝ միջազգային հումանիտար պարտավորությունների ակնհայտ խախտմամբ կայացրած այդ դատավճիռը, որի իրական հեղինակն Ադրբեջանի ղեկավարությունն է:
Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ պետական մակարդակով Կարեն Ղազարյանի պատանդառության իրական նպատակը, սակայն այդ ջանքերը չեն կարող հաջողության հասնել։ Թե՛ ՀՀ-ի և թե՛ Արցախի համար գերակայություն են հակամարտության գոտում ապրող մարդկանց իրավունքները և միջազգային հումանիտար իրավունքը:
Ավելին, Արցախի իշխանությունների վերջերս ընդունած որոշումն` ազատ արձակելու համաչափ պատիժը կրած ադրբեջանական զինծառայողին, լավագույնս վկայում է իրավունքի գերակայության և միջազգային հումանիտար իրավունքի հանդեպ հայկական կողմի հավատարմության մասին։
Սակայն ազգային ատելության հողի վրա կատարված անչափահասի սպանությունը գտնվում է այլ իրավական, ինչպես նաև բարոյական հարթությունում, առավել ևս երբ մեր հիշողությունում վառ է նմանօրինակ հանցագործությունների և դրանց իրականացնողների համապետական հերոսացումը: 15 տարի առաջ նույն դրդապատճառներով սպանության համար հերոսացված մարդասպանի անպատժելիությունն ամենօրյա հիշեցում է, որ ո՛չ մեր տարածաշրջանին և ո՛չ էլ միջազգային հանրությանը պետք չեն նմանօրինակ նոր «հերոսներ»:
Հայաստանը հետևողական ջանքեր է գործադրելու իր քաղաքացու իրավունքների պաշտպանության և ազատ արձակման ուղղությամբ»:

Statement by MFA Spokesperson Anna Naghdalyan on "Court sentence" of Karen Ghazaryan
Sadly, the Azerbaijani authorities, unsatisfied with initiating farce-like court case against Karen Ghazaryan who appeared in the Azerbaijan’s territory under unknown circumstances, went even further and, by conducting the trial in an “accelerated manner,”  ruled a sentence of 20 years in prison against our citizen who has apparent health issues.
We condemn the verdict of the Azerbaijani court, ruled in a vivid violation of the international human rights obligations, while the real author of that verdict is the leadership of Azerbaijan.
The real reason behind the state-orchestrated capture of Karen Ghazaryan is not a secret. However, those efforts will not succeed. The rights of the people living in the conflict zone and the international humanitarian law constitute a priority for both the Republic of Armenia and Artsakh.
Moreover, the recently-issued decision of the authorities of Artsakh to free the Azerbaijani serviceman, who had served his proportionate court sentence, attests to the supremacy of the rule of law and the adherence of the Armenian side to the international humanitarian law.
Nevertheless, the murder of a minor on the grounds of ethnic hatred is on a different legal as well as moral plane, moreover when we still have a fresh memory of the state-wide glorification of such crimes and their perpetrators. The impunity of the murderer glorified for the crime committed under exactly the same pretext 15 years ago is a daily reminder that such new “heroes” are needed by neither our region nor by the international community.
Armenia will undertake consistent efforts towards defending the rights of its citizen and his freedom.