Հայաստանը հետևողական ջանքեր է գործադրելու Ադրբեջանում դատապարտված Կարեն Ղազարյանի իրավունքների պաշտպանության և ազատ արձակման ուղղությամբ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն անդրադարձել է Ադրբեջանում Կարեն Ղազարյանի ազատազրկման «վճռի» կայացմանը, հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայքէջից։
Նրա մեկնաբանությունը ներկայացնում ենք ստորև.
«Ցավոք, Ադրբեջանի իշխանությունները, չբավարարվելով անհայտ հանգամանքներում Ադրբեջանի տարածքում հայտնված Կարեն Ղազարյանի նկատմամբ ֆարս հիշեցնող դատական գործընթացի նախաձեռնությամբ, ավելի հեռուն գնացին և ակնհայտ առողջական խնդիրներ ունեցող մեր քաղաքացու գործն «արագացված կարգով» քննելով՝ կայացրեցին 20 տարվա ազատազրկման դատավճիռը:
Մենք դատապարտում ենք ադրբեջանական դատարանի՝ միջազգային հումանիտար պարտավորությունների ակնհայտ խախտմամբ կայացրած այդ դատավճիռը, որի իրական հեղինակն Ադրբեջանի ղեկավարությունն է:
Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ պետական մակարդակով Կարեն Ղազարյանի պատանդառության իրական նպատակը, սակայն այդ ջանքերը չեն կարող հաջողության հասնել։ Թե՛ ՀՀ-ի և թե՛ Արցախի համար գերակայություն են հակամարտության գոտում ապրող մարդկանց իրավունքները և միջազգային հումանիտար իրավունքը:
Ավելին, Արցախի իշխանությունների վերջերս ընդունած որոշումն` ազատ արձակելու համաչափ պատիժը կրած ադրբեջանական զինծառայողին, լավագույնս վկայում է իրավունքի գերակայության և միջազգային հումանիտար իրավունքի հանդեպ հայկական կողմի հավատարմության մասին։
Սակայն ազգային ատելության հողի վրա կատարված անչափահասի սպանությունը գտնվում է այլ իրավական, ինչպես նաև բարոյական հարթությունում, առավել ևս երբ մեր հիշողությունում վառ է նմանօրինակ հանցագործությունների և դրանց իրականացնողների համապետական հերոսացումը: 15 տարի առաջ նույն դրդապատճառներով սպանության համար հերոսացված մարդասպանի անպատժելիությունն ամենօրյա հիշեցում է, որ ո՛չ մեր տարածաշրջանին և ո՛չ էլ միջազգային հանրությանը պետք չեն նմանօրինակ նոր «հերոսներ»:
Հայաստանը հետևողական ջանքեր է գործադրելու իր քաղաքացու իրավունքների պաշտպանության և ազատ արձակման ուղղությամբ»:

Армения будет добиваться освобождения Казаряна из азербайджанской тюрьмы: МИД РА
Ереван будет добиваться освобождения гражданина Армении Карена Казаряна, приговоренного в Азербайджане к 20 годам тюрьмы. Как передает пресс-служба МИД РА, об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
"К сожалению, руководство Азербайджана не только инициировало, напоминающий откровенный фарс, судебное разбирательство по отношению к Карену Казаряну, при неизвестных обстоятельствах оказавшегося на территории Азербайджана, но и зашло еще дальше, проведя следствие в "ускоренном темпе" и приговорив имеющего явные проблемы со здоровьем нашего гражданина к лишению свободы на 20 лет.
Мы осуждаем приговор, принятый судом Азербайджана, нарушающий международное гуманитарное право, реальным автором которого является азербайджанское руководство.
Всем известна реальная цель задержания Карена Казаряна со стороны азербайджанского государства, однако усилия не увенчаются успехом. Как для Армении, так и для Арцаха права людей, проживающих в конфликтной зоне и международное гуманитарное право являются приоритетом.
Более того, недавнее решение властей Арцаха об освобождении азербайджанского военнослужащего несущего подобное наказание наглядно показывает приверженность армянской стороны верховенству закона и принципам международного гуманитарного права.
Однако убийство несовершеннолетнего юноши на почве национальной принадлежности находится в другой правовой и моральной плоскости, особенно когда свежа в нашей памяти героизация на государственном уровне подобных преступлений и преступников. Безнаказанность героизированного убийцы, совершившего преступление по тем же мотивам 15 лет назад является ежедневным напоминанием того, что ни нашему региону, ни международному сообществу не нужны подобные новые "герои".
Армения будет предпринимать последовательные шаги для защиты прав и освобождения своего гражданина", - говорится в заявлении Нагдалян.