Պակիստանը համաձայնել է Հնդկաստանի հետ բանակցություններում Ռուսաստանի միջնորդությանը
Իսլամաբադը պատրաստ է Մոսկվայի միջնորդությամբ բանակցություններ սկսել Նյու Դելիի հետ։ Այս մասին հայտարարել է Պակիստանի ԱԳ նախարար Շահ Մեհմուդ Կուրեշին։
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը նախօրեին հայտարարել է, որ Մոսկվան պատրաստ է բանակցային հարթակ տրամադրել, եթե կողմերը դա ցանկանան:
«Չգիտեմ՝ ինչ է մտածում Հնդկաստանը, բայց Ռուսաստանին ցանկանում եմ ասել, որ Պակիստանը պատրաստ է բանակցությունների սեղանի շուրջ նստել՝ լարվածությունն իջեցնելու նպատակով»,- Կուրեշիի խոսքերը մեջբերում է Dawn թերթը:
Հնդկաստանն իր հերթին հայտարարել է, որ Իսլամաբադի հետ կապերի բավականին շատ ուղիներ ունի և երրորդ երկրների օգնության կարիք չունի:

Пакистан согласился на инициативу России стать посредником в конфликте с Индией
Исламабад готов к переговорам с Нью-Дели при посредничестве Москвы. Об этом, как передает РИА Новости, заявил министр иностранных дел Пакистана Шах Мехмуд Куреши.
Глава российского МИД Сергей Лавров сообщил накануне, что Москва может предоставить переговорную площадку, если обе стороны этого захотят.
"Не знаю, что насчет Индии, но хочу сказать России, что Пакистан готов сесть за стол переговоров, чтобы снизить напряженность", — приводит слова Куреши газета Dawn.
В свою очередь, в Нью-Дели ответили, что имеют достаточно каналов связи с Исламабадом и не нуждаются в помощи третьих стран.