Ի՞նչ կլինի, եթե վերցնենք և ուղղակի ինքնասպանություն գործենք. Բաբայանը` հողեր հանձնելու մասին
Մենք չենք կարող թուլացնել մեր անվտանգությունը և սպասել Ադրբեջանի քմահաճույքներին։ Այս մասին «Aysor»-ին տված հարցազրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը` մեկնաբանելով ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինի հայտարարությունը:
«Երբ խոսում են հեշտ տարբերակների մասին, սա մի քիչ նմանվում է հետևյալ իրավիճակին. միևնույն է, մարդու կյանքը մի օր վերջանում է. ի՞նչ կլինի, եթե վերցնենք և ուղղակի ինքնասպանություն գործենք և վերջացնենք։ Էլ ինչո՞ւ ենք տասնամյակներ տանջվում, տառապում, իմաստը ո՞րն է։ Հիմա նույնը սա է։ Ի՞նչ է նշանակում՝ ամենահեշտ տարբերակն այն է, որ հողերը հետ հանձնվեն։ Ինչի՞ համար է ամենահեշտ տարբերակը՝ հայ ժողովրդի կոտորածի՞։ Սա միանշանակ հայ ժողովրդի կոտորածի ամենահեշտ, արդյունավետ և Ադրբեջանի երազած տարբերակն է։
Երբ Արցախի անվտանգությունը թուլանա, վայրկյանական կարելի է ամեն ինչ լուծել, և սրանով տարածաշրջանում լրիվ նոր աշխարհաքաղաքական իրավիճակ ստեղծել։ Բայց մենք համաձայն չենք սրան։ Հարցը մեր ժողովրդի ապագայի մասին է։ Մեծն Անդրեյ Սախարովն ասել է. «Ադրբեջանի համար Ղարաբաղի հարցը ամբիցիայի հարց է. հայերի համար Ղարաբաղը կյանքի և մահվան հարց է»: Մենք չենք կարող թուլացնել մեր անվտանգությունը և սպասել Ադրբեջանի քմահաճույքներին»,- ասել է Բաբայանը:
Նշենք, որ Կոնստանտին Զատուլինը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը կարելի է կարգավորել ավելի հեշտ, քան նախկին ԽՍՀՄ տարածքում առկա ցանկացած այլ հակամարտություն՝ անկախության ճանաչման դիմաց Ադրբեջանին վերադարձնելով մի քանի շրջաններ։ Ինչպիսի՞ն է պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը Զատուլինի այս խոսքերի առնչությամբ։

What Will Happen if we Commit Suicide and Put an End to it? Babayan about Handing Territories to Azerbaijan
We cannot weaken our security and wait for Azerbaijan’s caprice, spokesperson for the President of Artsakh Republic Davit Babayan said in an interview with ''Aysor.am'', commenting the statement made by the first deputy chairman of the committee of the State Duma for the CIS and relations with Russian nationals abroad Konstantin Zatulin.
''When it is being spoken about easy options it is the same like to say life ends one day, what will happen if we just commit suicide and put an end to it. Why do we suffer for decades? What is the sense of it? The same is here, what does it mean the easiest way is to hand the territories. What is this option necessary for? For pogroms of the Armenian people. Definitely, it is the easiest and most effective way of elimination of the Armenian people. This is the way Azerbaijan dreams of.
After Artsakh’s security weakens, it is possible to solve all issues in seconds and create completely new geopolitical situation in the region. But we do not agree to this. It is about future of our people. Great Andrey Sakharov said, "For Azerbaijan Karabakh issue is a matter of ambition, for Armenians it is the matter of life and death.'' We cannot weaken our security and wait for Azerbaijan’s caprices", said Babayan.
It should be noted that first deputy chairman of the committee of the State Duma for the CIS and relations with Russian nationals abroad Konstantin Zatulin stated that Karabakh conflict might be regulated easier than any other conflict in the territory of former USSR by handing territories to Azerbaijan against recognition of Artsakh’s independence by Baku.