Ի՞նչ կլինի, եթե վերցնենք և ուղղակի ինքնասպանություն գործենք. Բաբայանը` հողեր հանձնելու մասին
Մենք չենք կարող թուլացնել մեր անվտանգությունը և սպասել Ադրբեջանի քմահաճույքներին։ Այս մասին «Aysor»-ին տված հարցազրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը` մեկնաբանելով ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինի հայտարարությունը:
«Երբ խոսում են հեշտ տարբերակների մասին, սա մի քիչ նմանվում է հետևյալ իրավիճակին. միևնույն է, մարդու կյանքը մի օր վերջանում է. ի՞նչ կլինի, եթե վերցնենք և ուղղակի ինքնասպանություն գործենք և վերջացնենք։ Էլ ինչո՞ւ ենք տասնամյակներ տանջվում, տառապում, իմաստը ո՞րն է։ Հիմա նույնը սա է։ Ի՞նչ է նշանակում՝ ամենահեշտ տարբերակն այն է, որ հողերը հետ հանձնվեն։ Ինչի՞ համար է ամենահեշտ տարբերակը՝ հայ ժողովրդի կոտորածի՞։ Սա միանշանակ հայ ժողովրդի կոտորածի ամենահեշտ, արդյունավետ և Ադրբեջանի երազած տարբերակն է։
Երբ Արցախի անվտանգությունը թուլանա, վայրկյանական կարելի է ամեն ինչ լուծել, և սրանով տարածաշրջանում լրիվ նոր աշխարհաքաղաքական իրավիճակ ստեղծել։ Բայց մենք համաձայն չենք սրան։ Հարցը մեր ժողովրդի ապագայի մասին է։ Մեծն Անդրեյ Սախարովն ասել է. «Ադրբեջանի համար Ղարաբաղի հարցը ամբիցիայի հարց է. հայերի համար Ղարաբաղը կյանքի և մահվան հարց է»: Մենք չենք կարող թուլացնել մեր անվտանգությունը և սպասել Ադրբեջանի քմահաճույքներին»,- ասել է Բաբայանը:
Նշենք, որ Կոնստանտին Զատուլինը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը կարելի է կարգավորել ավելի հեշտ, քան նախկին ԽՍՀՄ տարածքում առկա ցանկացած այլ հակամարտություն՝ անկախության ճանաչման դիմաց Ադրբեջանին վերադարձնելով մի քանի շրջաններ։ Ինչպիսի՞ն է պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը Զատուլինի այս խոսքերի առնչությամբ։

"Для чего самый легкий вариант, для резни армянского народа?" - Давид Бабаян прокомментировал заявление Затулина
Мы не можем ослабить нашу безопасность и ждать капризов Азербайджана. Об этом сказал в интервью Aysor.am начальник Главного информационного управления Аппарата президента Республики Арцах Давид Бабаян, комментируя заявление первого заместителя председателя комитета по делам СНГ Госдумы России Константина Затулина.
"Когда говорят о простых вариантах, это немного похоже на следующую ситуацию: все равно жизнь человека когда-либо закончится, а что если взять, просто совершить самоубийство и закончить. Так почему мучиться и страдать десятилетиями, в чем смысл? Это – то же самое. Что значит, самый легкий вариант, это вернуть земли? Для чего самый легкий вариант, для резни армянского народа? Это однозначно самый простой и эффективный  путь, о котором мечтает Азербайджан.
Как только ослабнет безопасность Арцаха, все можно будет решить за секунду, и тем самым создать в регионе совершенно новую геополитическую ситуацию. Но мы не согласны с этим. Речь идет о будущем нашего народа. Великий Андрей Сахаров сказал: "Для Азербайджана вопрос Карабаха является предметом амбиций; для армян Карабаха – это вопрос жизни и смерти"".
Отметим, что Константин Затулин заявил, что урегулировать карабахский конфликт можно проще, чем любой другой на постсоветском пространстве – вернув Азербайджану несколько районов в обмен на признание независимости республики.