Անցյալին վերադարձ չկա, լինեն դրանք սահմաններ, թե կարգավիճակ. Դավիթ Բաբայան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունն ասում է այն մասին, որ միջնորդներն առաջին հերթին ձգտում են տարածաշրջանում խաղաղություն պահպանել։ Այս մասին Facebook-ի ուղիղ եթերում հայտարարել է Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը, փոխանցում է News.am-ը
Նրա խոսքերով, համանախագահները հասկանում են, որ վաղ է խոսել վերջնական կարգավորման մասին, քանի որ այն հնարավոր է միայն բանակցություններում պաշտոնական Ստեփանակերտի մասնակցության դեպքում։ Առայժմ դա նշանակում է, որ շեշտը կդրվի տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման վրա։
«Մեր մոտեցումներն անփոփոխ են՝ անցյալին վերադարձ չկա, լինեն դրանք սահմաններ, թե կարգավիճակ։ Մենք չափազանց բարձր գին ենք վճարել»,- ընդգծել է Դավիթ Բաբայանը՝ հիշեցնելով, որ Ղարաբաղի հարցում դիրքերի թուլացումը անդրադարձել է հայկական պետականության ինստիտուտի վրա։

"Нет возврата к прошлому, будь то границы или статус": Давид Бабаян
Заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ говорит о том, что в первую очередь посредники стремятся сохранить мир в регионе. Как передает News.am, об этом заявил пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян в прямом эфире на Facebook.
По его словам, сопредседатели понимают, что рано говорить об окончательном урегулировании, поскольку оно возможно лишь при участии официального Степанакерта в переговорах. Пока это означает, что акцент будет ставиться на сохранении мира в регионе.
"Наши подходы неизменны – нет возврата к прошлому, будь то границы или статус. Мы заплатили чрезмерно высокую цену", - подчеркнул Давид Бабаян, напомнив, что ослабление позиций по Карабаху отразился на институте армянской государственности.