Ռոհանիի այցն Իրաք, կամ ամերիկյան քաղաքականության հակառակ էֆեկտը
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ավարտեց նախագահի պաշտոնում իր առաջին պետական այցը հարևան Իրաք: Այցը կարևոր էր ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների, այլ նաև տարածաշրջանում ուժային վերադասավորումների տեսանկյունից:
Այսպես, եռօրյա այցի ընթացքում կողմերը մի շարք պայմանավորվածություններ ձեռք բերեցին տնտեսական համագործակցության խորացման ուղղությամբ` այդ թվում երկու երկրներն իրար կապող երկաթգծի շինարարության մասին, որի շահագործումը լուրջ խթան կհանդիսանա երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը 8-ից 20 մլն դոլարի հասցնելու, ինչպես նաև զբոսաշրջության աճի համար: Վերջինիս կծառայի նաև Իրանի և Իրաքի միջև վիզային ռեժիմի դյուրացման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը:
Այս այցն ու տնտեսական համագործակցության խորացման մասին պայմանավորվածություններն Իրանի համար բավականին մեծ նշանակություն ունեն ԱՄՆ կողմից կիրառվող հակաիրանական պատժամիջոցների արդյունքում խորացող տնտեսական ճգնաժամի ֆոնին: Ընդ որում, Ռոհանիի համար դրանք կարևոր են ոչ միայն տնտեսական, այլ նաև ներքաղաքական առումով. պատժամիջոցների վերականգնումից հետո երկրում Ռոհանիի դիրքերը թուլանում են, իսկ տնտեսական համագործակցության խորացումն Իրաքի հետ կարող է մեղմել ընդդիմախոսների քննադատությունը:
Այս առումով այցը հստակ ազդակ էր նաև Միացյալ Նահանգների համար առ այն, որ Իրանին տնտեսական շրջափակման ենթարկելուն ուղղված պատժամիջոցները ցանկալի արդյունավետությամբ չեն գործում: Իհարկե, այստեղ ԱՄՆ-ը պահպանում է իրանական բնական գազ գնելու արտոնությունից Իրաքին զրկելու գործիքակազմը, սակայն դրա կիրառումն էլ ավելի կմեծացնի Իրաքում հակաամերիկյան տրամադրությունները` սպառնալիք դառնալով այդ երկրում ամերիկյան ներկայության համար:
Թեև Իրաքը շարունակում է զգալ ԱՄՆ ռազմական և հետախուզական ռեսուրսների կարիքը` վերջին տարիների քաղաքական գործընթացները ցույց են տալիս այդ երկրում ԱՄՆ ազդեցության անկման և Իրանի ազդեցության մեծացման միտումներ: Նկատենք, որ այսօր ԱՄՆ-ն Իրաքում ունի միայն ռազմական ներկայություն, իսկ Իրանը` ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքական (իրաքյան իշխանությունում գնալով մեծանում է իրանամետ գործիչների թիվը), տնտեսական(հատկապես էներգետիկ ոլորտում) և մշակութային:
Փաստորեն, Մերձավոր Արևելքում Իրանի ազդեցությունը նվազեցնելու ամերիկյան քաղաքականությունը տալիս է միանգամայն այլ արդյունք. Իրանն ընդլայնում է իր ազդեցությունն Իրաքում, որի հետ հարաբերություններն ավանդաբար աչքի չէին ընկնում ջերմությամբ, պահպանում է ազդեցությունը Սիրիայում, Լիբանանում, Եմենում: Պարզ է, որ ամերիկյան առնվազն գործող վարչակազմը չի կարող համակերպվել նման իրավիճակի հետ և կփորձի Իրանի դեմ նոր միջոցներ կիրառել:

Ирано-иракское сближение - обратный эффект политики Вашингтона
Президент Ирана Хасан Роухани завершил свой первый государственный визит в соседний Ирак. Визит был важен не только с точки зрения двусторонних отношений, но и перестановок сил в регионе.
В ходе трехдневного визита стороны достигли ряда договоренностей об углублении экономического сотрудничества, включая строительство железной дороги, соединяющей две страны. Ее эксплуатация станет серьезным стимулом для роста товарооборота между странами от 8 до 20 миллионов долларов, а также туризма.
Этот визит и соглашения об углублении экономического сотрудничества имеют большое значение для Ирана - на фоне углубляющегося экономического кризиса, вызванного антииранскими санкциями. Кроме того, достигнутые договоренности для Роухани важны не только с экономической точки зрения, но и с внутриполитической: позиции Роухани в стране ослабевают после восстановления санкций, а углубление экономического сотрудничества с Ираком может смягчить критику противников.
Результаты визита являются для США четким сигналом о том, что антииранские санкции, направленные на экономическую блокаду Ирана, работают не так эффективно, как хотелось бы Вашингтону. Конечно, у США остается инструмент давления на иракские власти - отменить привилегию, представленную Багдаду для покупки иранского природного газа, но использование этой возможности усилит антиамериканские настроения в Ираке, став угрозой американскому присутствию в этой стране.
Хотя Ирак по-прежнему нуждается в военных и разведывательных ресурсах США, недавние политические процессы показали снижение влияния США и повышение влияния Ирана в этой стране. Следует отметить, что сегодня Соединенные Штаты имеют только военное присутствие в Ираке, а Иран имеет как военное, так и политическое, экономическое и культурное присутствие.
Фактически, американская политика по снижению влияния Ирана на Ближнем Востоке дает совершенно другой результат: Иран расширяет свое влияние в Ираке, отношения с которым традиционно не были теплыми, а также сохраняет свое влияние в Сирии, Ливане и Йемене. Ожидается, что, по крайней мере, нынешняя администрация США не сможет смириться с такой ситуацией и попытается применить новые меры против Ирана.