Ֆաշիզմի դրսևորում. ինչպես են Ադրբեջանում նախապատրաստվում խաղաղության առանց հայերի
«Անհրաժեշտ է առաջարկել այնպիսի պայմաններ, որոնց համաձայն, հայերը մեր երկիր ժամանելուց հետո կձերբակալվեն և 2 շաբաթ կիրականացվի նրանց ստուգում»:  Այսպիսի կարծիք է հայտնել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Թոֆիկ Զուլֆուգարովը` մեկնաբանելով Ռուսաստանի հայազգի քաղաքացիներին ուղղված ՌԴ ԱԳՆ առաջարկը՝ Ադրբեջան չայցելելու մասին:
«Չի կարելի Ադրբեջան այցելելու իրավունքը մերժել էթնիկ, կրոնական և ռասայական հիմքով: Սակայն այդ իրավունքից չզրկելով` կարող ենք հատուկ պայմաններ ստեղծել: Այդ դեպքում մեր դիրքորոշումը քննադատության չի ենթարկվի: Մեզ թիրախավորում են, երբ մենք մուտքի արգելքի համար հիմք ենք ընդունում էթնիկ պատկանելությունը՝ փաստացի նրանց զրկելով մեր երկիր այցելելու իրավունքից: Նույն հաջողությամբ մենք կարող էինք ասել, որ, օրինակ, արգելում ենք Աֆրիկայի սևամորթ բնակիչներին Ադրբեջան ժամանել»,- այսպես Ադրբեջանի ԱԳ նախկին նախարարը ֆաշիզմի դասեր է տալիս իր դիվանագետ գործընկերներին:
Նա մեղադրում է իր նախկին գործընկերներին այն բանում, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի դիրքորոշումը ձեռնտու չէ: «Անհրաժեշտ է այլ մոտիվացիա: Կարևոր է ընդգծել, որ Ադրբեջանը չի խոչընդոտում հայազգի քաղաքացիների ժամանմանը: Սակայն միայն այն պատճառով, որ այդ մարդիկ մասնակցում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ միջոցառումներին, նրանց ստուգման գործընթացը պետք է որոշակի ժամանակ պահանջի: Հետևաբար, անհրաժեշտ է առաջ քաշել պայմաններ, ըստ որոնց, մեր երկիր մուտք գործելուց հետո ազգությամբ հայ անձինք կկալանավորվեն, և նրանց ստուգելը կտևի երկու շաբաթ: Միայն դրանից հետո է հնարավոր նրանց մուտքը երկիր», - կարծում է Զուլֆուգարովը:
Ստացվում է, որ, օրինակ, բելգիական նվագախմբի ջութակահարը, որը միայն Բաքվում հասկացավ, որ հայ է, կամ հայկական ազգանունով 8-ամյա ռուս տղան, որոնց մուտքը Բաքու արգելեցին, փաստորեն իսկապես մասնակցել էին «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված միջոցառումների»:  Սակայն հարկ է նշել, որ այդ երեխաները պատկերացում անգամ չունեին Ղարաբաղյան հակամարտության մասին, և նույնիսկ չէին կարող մտածել, որ իրենց «յան»-ով վերջացող ազգանունը թշնամական է ընդունվում Ադրբեջանում:
Ֆաշիստական ​​հակում ունեցող դիվանագետն իր գործընկերներին ուսուցանում է, թե ինչպես պետք է պայքարել անցանկալի հայերի դեմ: «Այն դեպքերում, երբ դուք հոգ եք տանում ձեր սեփական անվտանգության մասին` նշելով, որ հատուկ միջոցներ կձեռնարկվեն այն անհատների նկատմամբ, ովքեր մտադիր են ժամանել Ադրբեջան, ապա այդ ամենի հիմքում պետք է դնել ոչ թե ազգային ինքնությունը, այլ սեփական շահերի պաշտպանությունը: Խնդրի նման ձևակերպումը որևէ բողոք չի առաջացնի: Վստահեցնում եմ ձեզ, որ այդ դեպքում ոչ մեկ այստեղ չի էլ գա:  Բացի դրանից, հատուկ միջոցներ կարող են ձեռնարկվել` նշելու, որ այդ անձինք երկու շաբաթ պետք է կալանավորված մնան»:
Ադրբեջանում խորը տարածված հայատացության քաղաքականությունն այժմ հասնում է նոր մակարդակի: Ներկայում ոչ միայն ամոթ չէ խոստովանել, որ հայերին էթնիկ պատկանելության համար չեն թողնում մուտք գործել Ադրբեջան, այլ նաև արդեն իսկ արտաքին գործերի նախարարի մակարդակով (նույնիսկ եթե նախկին նախարարն է) դրա համար իրավական կամ այլ հիմքեր են փնտրում:
«Օրինակ՝ Ադրբեջանի Միգրացիոն ծառայությունը մեկուսացնում է այդ քաղաքացուն, նրան խուց են տանում: Իսկ համապատասխան կառույցների աշխատակիցները երկու շաբաթ տվյալներն են ուսումնասիրում: Ստուգման արդյունքներով կարելի է հայտարարել, որ նրա այցը երկիր անցանկալի է: Իսկ թե ինչ պատճառով, մենք մտադիր չենք նրան պարզաբանումներ տալ»,- սովորեցնում է ԱԳՆ նախկին ղեկավարը:
Պետք է խոստովանել, որ Ադրբեջանի նախկին արտգործնախարարի նման դիրքորոշումը ոչ այլ ինչ է, քան ֆաշիզմի դրսևորում, ինչն էլ հանգեցնում է հայաֆոբիայի մակարդակի բարձրացմանը: Ապացույցներ փնտրելու կարիք չկա: Չէ որ, Զուլֆուգարովի դիրքորոշումը պետական քաղաքականության արտացոլումն է, որով թեև «ժողովրդին նախապատրաստում են խաղաղության», բայց պատրաստում են այնպիսի մի աշխարհում, որտեղ հայեր չկան ...

Фашизм в действии: как в Азербайджане готовят народ к миру - без армян
"Нужно выдвинуть условие, согласно которому лица армянской национальности после прибытия в нашу страну будут задержаны, и на протяжении двух недель будет осуществляться их проверка". Такое мнение в интервью Minval.az высказал экс-министр иностранных дел Азербайджана Тофик Зульфугаров, комментируя рекомендацию российского МИД гражданам РФ армянского происхождения не посещать Азербайджан. "Отказывать в праве приезда в Азербайджан на этнической, религиозной и расовой основе нельзя. Однако создать особые условия, не лишая этого права, мы можем. В этом случае наша позиция не будет подвергаться критике. Мы подставляемся, когда для запрета на въезд берем этническую основу, фактически, лишая их права посещать нашу страну. С таким же успехом мы могли бы сказать, что запрещаем, к примеру, чернокожим жителям Африки прибывать в Азербайджан", - так учит своих коллег-дипломатов "высшему пилотажу" фашизма бывший министр иностранных дел Азербайджана.
Он обвиняет своих бывших коллег в том, что позиция внешнеполитического ведомства Азербайджана не является выигрышной. "Необходима иная мотивация. Нам важно подчеркнуть, что Азербайджан не препятствует приезду лиц армянской национальности. Но только ввиду того, что эти люди участвуют в мероприятиях, направленных против территориальной целостности Азербайджана, процесс их проверки должен занять определенное время. Поэтому нужно выдвинуть условие, согласно которому лица армянской национальности после прибытия в нашу страну будут задержаны, и на протяжении двух недель будет осуществляться их проверка. Только после этого, возможно, их пропустят на территорию страны", - считает Зульфугаров.
Получается, что, например, скрипачка из бельгийского оркестра, которая только в Баку осознала, что она армянка, или 8-летний российский мальчик с армянской фамилией, которых не впустили в Баку, точно принимали участие "в мероприятиях, направленных против территориальной целостности Азербайджана" (!), хотя даже и понятия не имели ни о карабахском конфликте, ни даже представить себе не смогли, что их фамилия с окончанием на "ян" уже является в Азербайджане враждебной.
Дипломат с фашистскими наклонностями обучает своих коллег, как стоит бороться с нежелательными армянами на своей границе. "В случаях, когда вы заботитесь о собственной безопасности, указывая на то, что будут приняты специальные меры для изучения этих лиц, которые намерены прибыть в Азербайджан, тогда в основу всего этого ставят не национальную принадлежность, а защиту собственных интересов. Такая постановка вопроса не вызвала бы каких-либо протестов. Уверяю вас, что в этом случае никто бы и не приехал сюда. Помимо этого, можно было бы оговорить специальные меры, указать, что эти лица будут задержаны на период до двух недель".
Политика армяноненавистничества, так глубоко расползшаяся по всему Азербайджану, сейчас выходит на новый уровень. Теперь не стыдно не то что признаваться в том, что армян по этническому признаку не впускают в Азербайджан, но уже и на уровне министра иностранных дел – даже если бывшего – искать этому правовые или иные обоснования. "К примеру, та же Миграционная служба Азербайджана изолирует этого гражданина, его сажают в камеру. А сотрудники соответствующих структур сидят и изучают его данные в течение двух недель. По итогам проверки можно заявить о том, что его визит в страну нежелателен. А по какой причине - мы не намерены разъяснять ему", - поучает экс-глава МИД Азербайджана.
Приходится констатировать, что подобная позиция экс-министра иностранных дел Азербайджана – ничто иное как форма фашизма, которая выводит армянофобию в этой стране на новый уровень. Тут и доказательств искать не надо. Ведь позиция Зульфугарова – это отражение государственной политики, в которой, хоть и "готовят народ к миру", но готовят его к миру, где нет армян…