Պուտինը հետմահու պարգևատրել է Վլադիմիր Բեգիյանին
Սոչիի միջազգային օդանավակայանի հերթափոխի ղեկավար Վլադիմիր Բեգիյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մահացողների հոգու համար» շքանշանով։ Մարտի 28–ին համապատասխան հրամանագիր է ստորագրել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, հաղորդում է «Հինգերորդ ալիքը», փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան:
2018-ի սեպտեմբերի 1-ի վաղ առավոտյան Մոսկվայից Սոչի ուղևորվող Utair ավիաընկերության Boeing 737-800 ինքնաթիռը Ադլերի օդանավակայանում վայրէջք կատարելուց հետո դուրս է եկել թռիչքուղուց և գլորվել գետն ու հրդեհվել։ Միջադեպի հետևանքով տուժել է 18 մարդ, երեքը երեխաներ էին։ Բեգիյանն առաջինն է հասել դեպքի վայր, օգնել է ուղևորների տարհանմանը և համակարգել էր օդանավակայանի ծառայությունների աշխատանքը, որից անմիջապես հետո մահացել է սրտի կաթվածից:
Վլադիմիր Բեգիյանը Սոչիի միջազգային օդանավակայանում աշխատում էր ավելի քան 33 տարի՝ 1985 թվականի մայիսից։ Աշխատանքի ընթացքում նա դիսպետչերի պաշտոնից հասել էր մինչև ղեկավար։

Путин посмертно наградил Владимира Бегияна, погибшего при спасении пассажиров самолета
Президент России Владимир Путин посмертно наградил медалью "За спасение погибавших" Владимира Бегияна, скончавшегося от сердечного приступа на месте аварийной посадки пассажирского самолета в сочинском аэропорту в начале сентября 2018 года. 29 марта глава государства подписал соответствующий указ, сообщает, передает "Пятый канал".
Аварийная посадка лайнера Boeing 737-800 авиакомпании "Ютэйр" произошла в ночь на 1 сентября в Сочи. После приземления самолет выкатился за пределы полосы, скатился в русло реки и загорелся. Руководитель комплексной смены аэропорта Владимир Бегиян первым прибыл на место инцидента, однако скончался от сердечного приступа. Из 164 пассажиров и шести членов экипажа пострадали 18 человек.
Как отмечает "Пятый канал", обладатель знака "Отличник воздушного транспорта" Владимир Бегиян является потомственным сотрудником сочинского аэропорта и отдал службе в воздушной гавани Сочи более 30 лет.