«IBM» ընկերությունը Հայաստանում գործունեություն ծավալելու լուրջ հեռանկարներ է տեսնում
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը ընդունել է Ռուսաստանում և ԱՊՀ երկրներում «IBM» ընկերության տնօրեն Իրիս Ջեբայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարն անդրադարձել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում իրականացվող ծրագրերին, հայաստանյան տեխնոլոգիական բիզնես միջավայրին ու ոլորտի զարգացմանն ուղղված ՀՀ կառավարության տեսլականին։
Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական ներուժը, նշել հայ մասնագետների յուրահատուկ ընդունակություններն ու կարողությունները, դրանք առավել կիրառելի դարձնելու անհրաժեշտությունն ու այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։ Նախարարն ընդգծել է ստարտափների կարևորությունը, միջազգային շուկաներում դրանց գործունեության հեռանկարները: Նա հյուրերին ծանոթացրել է «Ինժեներական քաղաք», տարածաշրջանային «Տվյալների կենտրոն» կառուցելու ծրագրերին, «Ազգային վենչուրային հիմնադրամ» ստեղծելու նախագծի մանրամասներին, ինչպես նաև ներկայացրել է հայ ինժեներների ներուժը արհեստական բանականության, մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի, միկրոէլեկտրոնիկայի և այլ ոլորտներում:
Իրիս Ջեբան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանում աշխատանքային լայն գործունեություն սկսելու հեռանկարներ են տեսնում և պատրաստ են քննարկելու համագործակցության հնարավոր բոլոր տարբերակները։ Նա ընդգծել է, որ հատկապես հետաքրքրված են յուրօրինակ գաղափարներ ունեցող երիտասարդ ստարտափների գործունեությամբ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի թվային օրակարգի, ինովացիոն մի շարք ծրագրերում ներգրավվելու, Պոլիտեխնիկում «IBM»-ի կենտրոն հիմնելու, համագործակցության այլ շրջանակներ ու ծրագրեր:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ներկայացված բոլոր ուղղություններով առաջիկայում ոլորտի մասնագետների մասնակցությամբ կազմակերպել առավել ընդգրկուն ու մանրակրկիտ քննարկումներ։

IBM Sees Serious Prospects to Carry out Activities in Armenia
Armenian minister of transport, communication and information technologies Hakob Arshakyan received the delegation led by Iris Dzeba, General Manager for Russia and CIS at IBM, Armenpress reports.
Welcoming the guests the Armenian minister touched upon the ongoing programs in the field of high technologies, Armenia’s technological business climate and the government’s vision on the development of the sector.
Minister Arshakyan introduced Armenia’s technological potential, outlined the unique capabilities of the Armenian specialists, the necessity to make them more applicable and the ongoing actions on this direction. He also highlighted the importance of startups and their activity prospects in international markets. The minister introduced the guests on the programs of constructing an Engineering City, a regional Data Center, the National Venture Fund and etc.
Iris Dzeba thanked for the reception and stated that she sees prospects on starting broad activity in Armenia, adding that they are ready to discuss all possible options for cooperation. The IBM representative stated that they are mainly interested in the activities of young startups that have interesting ideas.
During the meeting Armenia’s digital agenda, involvement in several innovation programs and other cooperation frameworks were discussed.