Գարնանային սրացում թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում. կողմերը միմյանց վերջնագրեր են ներկայացնում
Թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում գարնանային սրացում է: Թուրքիայի կողմից ռուսական հակաօդային պաշտպանության C-400 համակարգերի ձեռքբերման պատճառով Վաշինգտոնն ու Անկարան սկսել են խոսել վերջնագրերի լեզվով:
Մասնավորապես, ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսը հայտարարել է, որ Թուրքիան պետք է ընտրություն կատարի C-400-ների և ՆԱՏՕ-ին անդամակցության միջև: Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուադ Օքթայը Փենսի հայտարարությանը պատասխանել է նույն ոճով` Վաշինգտոնին առաջարկելով ընտրել Թուրքիայի և ահաբեկչական խմբավորումների միջև, որոնց հետ համագործակցում է` ակնհայտորեն ի նկատի ունենալով քրդերի հետ ԱՄՆ համագործակցությունը:
ԱՄՆ նման պահվածքը միանգամայն սպասելի էր C-400-ի մատակարարման մեկնարկին ընդառաջ: Թուրքիան բազմիցս հայտարարել է, որ չի պատրաստվում հրաժարվել ռուսական համակարգերի ձեռքբերման գործարքից` չնայած դրանց փոխարինող կամ ժամանակակից այլ զինատեսակներ տրամադրելու ԱՄՆ-ի առաջարկին:
ԱՄՆ-ում Թուրքիայի կողմից C-400-ների ձեռքբերման նկատմամբ նման «խանդոտ» վերաբերմունքը բացատրում են այն հանգամանքով, որ ռուսական համակարգերի միջոցով կարող է փոխանցվել նոր սերնդի ամերիկյան F-35 կործանիչների մասին տեղեկատվությունը: Իհարկե, սա լուրջ խնդիր է ԱՄՆ և ՆԱՏՕ-ի համար` հաշվի առնելով վերջին շրջանում Ռուսաստանի հետ նրանց հարաբերություններում առկա լարվածությունը, որը սառը պատերազմի ավարտից հետո թերևս ամենամեծն է:
Սակայն արդյո՞ք այս ամենը կհանգեցնի ՆԱՏՕ-ին Թուրքիայի անդամակցության դադարեցմանը, դժվար է ասել: Չարժե մոռանալ, որ Թուրքիան առանցքային նշանակություն ունի ՆԱՏՕ-ի և ԱՄՆ-ի համար մերձավորարևելյան տարածաշրջանում սեփական շահերն առաջ մղելու տեսանկյունից, ուստի նրանք դժվար թե հեշտությամբ Թուրքիային «բաց թողնեն»` հատկապես, որ դա կնշանակի վերջինիս էլ ավելի մերձեցում իրենց հակառակորդի` Ռուսաստանի հետ: Այստեղ ավելի հավանական է, որ C-400-ի գործարքի կայացման դեպքում ԱՄՆ-ը դադարեցնի Թուրքիային F-35-ի մատակարարումը, ինչի օգտին, ի դեպ, հանդես է գալիս Պենտագոնը:
Չի բացառվում, որ ԱՄՆ-ը C-400-ի գործարքի պատճառով Թուրքիայի վրա ճնշումն ուժեղացնի նաև այլ ուղղություններով: Այստեղ հարկ է հիշել, որ 2018 թվականին ԱՄՆ կողմից Թուրքիայի նկատմամբ կիրառված տնտեսական պատժամիջոցները, որոնք էլ ավելի խորացրեցին երկրում առկա տնտեսական ճգնաժամը, էական ազդեցություն ունեցան Թուրքիայում ձերբակալված ամերիկացի հոգևորական էնդրյու Բրանսոնի ազատ արձակման հարցում (Բրանսոնի գործը համարվում էր թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների ամենախնդրահարույց հարցերից մեկը): Սակայն միայն տնտեսական շահով պայմանավորված Թուրքիան դժվար թե հրաժարվի C-400-ի գործարքից: Այն Անկարայի համար ունի ոչ միայն ռազմական նշանակություն. Թուրքիան որոշեց Ռուսաստանից գնել C-400-ներն այն բանից հետո, երբ Վաշինգտոնը հրաժարվեց իրեն վաճառել Patriot համակարգերը: Մոսկվայի հետ այս գործարքով Անկարան հստակ մեսիջներ է փոխանցում ԱՄՆ-ին` փորձելով ցույց տալ, որ կարող է հանդես գալ որպես ինքնուրույն խաղացող:
Այդ «ինքնուրույնությունն» Էրդողանի համար ավելի կարևոր է, քան տնտեսական շահը: Դրանից հրաժարվելու համար Անկարային ավելին է պետք, սակայն ԱՄՆ-ը դեռևս միայն C-400-ների դիմաց այլ զինատեսակներ է առաջարկում:
Նշենք, որ թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում այսօր C-400-ների գործարքը միակ խնդրահարույց հարցը չէ: Կողմերը տարաձայնություններ ունեն մերձավորարևելյան քաղաքականության հարցում` մասնավորապես ԱՄՆ-ին դուր չի գալիս Թուրքիայի խորացող համագործակցությունը Ռուսաստանի և Իրանի հետ, իսկ Թուրքիային` Վաշինգտոնի աջակցությունը Սիրիայի քրդերին: Թուրքիան շարունակում է պնդել  ԱՄՆ-ից իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձման վրա, ով մեղադրվում է 2016 թվականին Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձ կազմակերպելու մեջ: Կողմերը հակասություններ ունեն նաև վենեսուելական ճգնաժամի շուրջ:
C-400-ների գործարքի պատճառով Թուրքիայի վրա ամերիկյան ուժեղացող ճնշումը կարող է ունենալ երկրորդային ազդեցություն` «նպաստելով» որոշ հարցերում կողմերի միջև համաձայնության ձեռքբերմանը:

Весеннее обострение: Вашингтон и Анкара поставили друг другу ультиматум
В турецко-американских отношениях - весеннее обострение. Вашингтон и Анкара начали предъявлять друг другу ультиматум из-за приобретения Турцией российских систем противовоздушной обороны C-400.
В частности, вице-президент США Майк Пенс заявил, что Турция должна выбирать между С-400 и членством в НАТО. Вице-президент Турции Фуад Октай отреагировал на заявление Панса в том же духе, предложив Вашингтону выбирать между Турцией и террористическими группировками, очевидно имея в виду сотрудничество США с курдами.
Такое поведение США до начала поставок С-400 было вполне предсказуемым. Турция неоднократно заявляла, что не собирается отказываться от приобретения российской противовоздушной системы, несмотря на предложение США об альтернативе или другом современном оружии.
Такое "ревнивое" отношение США к приобретению Турцией C-400 объясняется тем, что через российские системы может передаваться информация об американских истребителях F-35 нового поколения. Конечно, это серьезная проблема для США и НАТО, особенно принимая во внимание напряженность в их отношениях с Россией, которая, можно сказать, является самой накаленной после окончания холодной войны.
Однако трудно сказать, приведет ли эта сделка к приостановлению членства Турции в НАТО. Не следует забывать, что Турция играет ключевую роль для НАТО и США с точки зрения продвижения своих интересов на Ближнем Востоке, поэтому они не отпустят Турцию легко, тем более, что это будет означать более тесные связи с их конкурентом - Россией. Более вероятно, что в случае сделки с C-400 США прекратят поставлять F-35 в Турцию, на чем, кстати, настаивает Пентагон.
Не исключено, что США будут усиливать давление на Турцию из-за сделки по C-400 и в других направлениях. Напомним, что экономические санкции, наложенные на Турцию Соединенными Штатами в 2018 году, оказали значительное влияние на освобождение арестованного в Турции американского пастора Эндрю Брансона (дело Брансона считалось одним из самых проблемных вопросов турецко-американских отношений).
Однако Турция только из-за экономической выгоды вряд ли откажется от сделки по C-400. Для Анкары она имеет не только военное значение. Турция решила купить C-400 у России после того, как Вашингтон отказался продавать системы Patriot. С этой сделкой с Москвой Анкара посылает четкие мессиджи Вашингтону, пытаясь показать, что она может действовать как самостоятельный игрок. Эта "самостоятельность" важнее для Эрдогана, чем экономические интересы. Анкаре нужно больше, чтобы отказаться от сделки с Москвой, но США пока предлагают только другое оружие против С-400.
Следует отметить, что сделка по C-400 сегодня не единственная проблема в турецко-американских отношениях. У сторон есть разногласия по поводу ближневосточной политики, в частности, США не нравится углубление сотрудничества Турции с Россией и Ираном, а Турции - поддержка Вашингтона курдов в Сирии.
Турция продолжает настаивать на экстрадиции оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена из США, который обвиняется в организации попытки госпереворота в Турции в 2016 году. Стороны также имеют противоречия по поводу венесуэльского кризиса.
Усиление давления США на Турцию из-за сделки по C-400 может оказать обратный эффект, помогая достижению согласия между сторонами по некоторым вопросам.