Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Չինաստանի Ժողովրդական հանրապետության ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալին
Ողջունելով Շեն Յուեյուեին կառավարությունում՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ բարեկամ Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից է, և ՉԺՀ ԺՆՀԺ մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալի այցը նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների համագործակցությանը: Բարձր գնահատելով հայ-չինական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը՝ վարչապետն ասել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար, տեխնոլոգիական և այլ ուղղություններով փոխշահավետ կապերի զարգացմամբ և ներդրումների ներգրավմամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով վարչապետին ընդունելության համար՝ Շեն Յուեյուեն նշել է, որ Չինաստանի համար Հայաստանը բարեկամ երկիր է և կարևոր գործընկեր: Նրա խոսքով՝ երկու երկրների հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, և Չինաստանը շահագրգռված է դրանց հետագա զարգացմամբ, ներառյալ նաև՝ միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացմամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս կարևորել է միջխորհրդարանական կապերի աշխուժացումը՝ նշելով, որ պատգամավորական աշխատանքի տարիներին, որպես ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի անդամ, ակտիվ մասնակցել է հայ-չինական բարեկամության ամրապնդման գործին և որպես վարչապետ՝ շարունակելու է ջանքերն այդ ուղղությամբ: Շեն Յուեյուեն նշել է, որ Չինաստանը բարձր է գնահատում խորհրդարանական գործունեության ժամանակ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի ներդրումը երկկողմ կապերի զարգացման ուղղությամբ, և այժմ պատրաստ է խորացնելու սերտ փոխգործակցությունը:
ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Չինաստանի հավասարակշռված դիրքորոշման համար՝ կարևորելով միջազգային հանրության աջակցությունը խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին: Մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալը նշել է, որ Չինաստանը շարունակում է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ կարևորելով հակամարտության լուծումը քաղաքական երկխոսության ճանապարհով և տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունը:

Prime Minister Nikol Pashinyan received a delegation led by Mrs. Shen Yueyue, Vice-Chairperson of the National People’s Congress Standing Committee of China.
Greeting the guests, the Prime Minister noted that the development of relations with friendly China is among Armenia’s foreign policy priorities and the current visit of Vice-Chairwoman of the National People’s Congress Standing Committee will add momentum to the ongoing cooperation between the two countries. Highly appreciating the current status of Armenian-Chinese relations, Nikol Pashinyan said that Armenia is interested in developing mutually beneficial cooperation in the political, economic, humanitarian, technological spheres and in other prospective areas.
Thankful for the reception, Shen Yueyue said Armenia is a friendly country and an important partner for China. She stressed that the bilateral relations are on a high level, and China is interested in their future development, including by activation of inter-parliamentary cooperation.
Nikol Pashinyan, too, highlighted the role of inter-parliamentary relations. He noted that as an MP, he used to be a member of the parliamentary friendship group with China and contributed thereby to the cause of strengthening the Armenian-Chinese relations. Now, as the Prime Minister of Armenia, he stands ready to continue endeavoring in this direction.
Pashinyan thanked the guests for China’s balanced position on the Nagorno-Karabakh conflict and, in this context, appreciated the international community’s contribution to the peaceful settlement thereof. Nikol Pashinyan said Armenia remains committed to the One-China principle.
The Vice-Chairperson of the National People’s Congress Standing Committee assured of her country’s continued support for the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, stressing the importance of settling the conflict through political dialogue.