ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուտով կստորագրվի Ֆինլանդիայի նախագահի կողմից. դեսպան
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆինլանդիա բարեկամական խմբի ներկայացուցիչներն ապրիլի 8-ին հանդիպել են Հայաստանում Ֆինլանդիայի դեսպան Արյա Մակոնենի հետ:
Խմբի ղեկավար Գևորգ Գորգիսյանը կարևոր է համարել Ֆինլանդիայի՝ ժողովրդավարության և խորհրդարանական ավանդույթների հարուստ փորձի ուսումնասիրումը: Երկկողմ բարեկամական հարաբերությունները զարգացնելու և խորացնելու տեսանկյունից նա անհրաժեշտ է համարել մեր երկրում Ֆինլանդիայի օրերի անցկացումը, իսկ երկու երկրների գործարարների միջև համագործակցության հարթակ ստեղծելու նպատակով գործարար համաժողովների կազմակերպումը:
Հայաստանում Ֆինլանդիայի դեսպանը շնորհավորել է հայ ժողովրդին արդար և թափանցիկ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու կապակցությամբ: Նա ևս անհրաժեշտ է համարել միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը: Դեսպանը տեղեկացրել է, որ ապրիլի 14-ին Ֆինլանդիայում տեղի են ունենալու խորհրդարանական ընտրություններ, որից հետո կձևավորվի Հայաստանի հետ բարեկամության խումբ: Անդրադառնալով Ֆինլանդիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացմանը՝ Արյա Մակոնեն վստահեցրել  է, որ փաստաթուղթը շուտով կստորագրվի նախագահի կողմից, կվավերացվի խորհրդարանական ընտրություններից հետո:
Առկա երկկողմ կապերի խորացման և համագործակցության նոր ուղիների ստեղծման տեսանկյունից կողմերը կարևորել են նաև խորհրդարանականների միջև փոխայցերը: Այս համատեքստում բարեկամական խմբի ղեկավարն արժևորել է Ֆինլանդիայի 100-ամյա խորհրդարանական փորձի ուսումնասիրումը:
Հյուրի խնդրանքով Գևորգ Գորգիսյանը ներկայացրել է հեղափոխությունից հետո մեր երկրի օրակարգի հիմնական առաջնահերթությունները՝ մասնավորապես կոռուպցիայի դեմ պայքար, տնտեսական բարեփոխումներ:

Соглашение Армения-ЕС будет ратифицировано в Финляндии после парламентских выборов
8 апреля представители депутатской группы дружбы Армения – Финляндия встретились с послом Финляндии в Армении Арья Маконен.
Руководитель группы Г.Горгисян подчеркнул важность изучения богатого опыта демократии и парламентских традиций Финляндии. С точки зрения развития и углубления двусторонних дружественных отношений он счел необходимым проведение Дней Финляндии в Армении, а для предпринимателей двух стран – организации бизнес-форумов с целью создания площадок сотрудничества.
Посол Финляндии в Армении поздравила армянский народ с проведением справедливых и прозрачных парламентских выборов. Она также считает необходимым развитие межпарламентского сотрудничества. Посол сообщила, что 14 апреля в Финляндии состоятся парламентские выборы, после чего будет сформирована группа дружбы с Арменией. Коснувшись ратификации Финляндией Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, Арья Маконен заверила, что документ будет вскоре будет подписан председателем и ратифицирован после парламентских выборов.
С точки зрения углубления существующих двусторонних связей и поисков новых путей сотрудничества стороны подчеркнули также важность взаимных визитов парламентариев. В этом контексте руководитель группы дружбы оценил изучение столетнего парламентского опыта Финляндии.
По просьбе гостя Г.Горгисян представил основные приоритеты повестки дня РА после революции, в частности борьбу с коррупцией, экономические реформы.