Ղարաբաղը մեզ համար գորշ գոտի է. Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար
Անթույլատրելի է, որ Եվրոպայի խորհրդի դիտորդական մարմինները և մարդու իրավունքների հանձնակատարը չեն կարող աշխատել Եվրոպայի տարածքի որոշակի մարզերում և այսպես կոչված՝ գորշ գոտիներում, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը, հայտնում է News.am-ը
«Ղարաբաղը մեզ համար գորշ գոտի է, քանի որ մենք չենք կարող այնտեղ աշխատել»,- նշել է գլխավոր քարտուղարն՝ ի պատասխան հայկական լրատվամիջոցի ներկայացուցչի հարցին:
Յագլանդը նշել է, որ մարդու իրավունքների հանձնակատարը պետք է իրավունք ունենա լինելու ամեն տեղ, որտեղ կցանկանա, քանի որ հանձնակատարը զբաղվում է հումանիտար, այլ ոչ թե քաղաքական գործունեությամբ:

Генсек Совета Европы - о Карабахе
Недопустимо то, что наблюдательные органы Совета Европы и комиссар по правам человека не могут работать в определенных областях на территории Европы и в так называемых серых зонах, заявил генсек Совета Европы Турбьёрн Ягланд в ходе совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. "Карабах для нас - серая зона, поскольку мы не можем там работать", - отметил генсек в ответ на вопрос представителя армянского СМИ, пишет News.am.
Ягланд отметил, что комиссар по правам человека должен иметь право быть везде, где захочет, ведь комиссар занимается гуманитарной, а не политической деятельностью.
Отметим, что препятствием для посещений Карабаха является позиция Баку. У МИД Азербайджана даже есть специальный "черный список", куда вносятся имена лиц, посетивших Арцах.