Արցախը կթույլատրի ձերբակալված ադրբեջանցիների հարազատների տեսակցությունը, եթե Ադրբեջանը կատարի փոխադարձ քայլը. Բաբայան
Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ  Դավիթ Բաբայանը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը գնահատում է բավարար: Այս մասին Բաբայանն ասել է «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
«Հանդիպումը գնահատում եմ բավարար: Մենք միշտ նշել ենք, որ նման հանդիպումը արժևորում ենք տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման և բանակցության գործընթացի շարունակականության ապահովման տեսանկյունից: Այս հանդիպման պայմանավորվածությունները շատ հետաքրքիր էին: Մի շարք գաղափարներ պաշտոնական Ստեփանակերտը տարիներ շարունակ բարձրաձայնել է: Մոտ 11 տարի առաջ պաշտոնական Ստեփանակերտը փաթեթ է ներկայացրել համանախագահներին կայունության պահպանման տեսանկյունից՝ որպես կարևոր միջոցառումներ: Դրանք բարձր են գնահատվել համանախագահների կողմից, սակայն Ադրբեջանի կողմից քայլեր չեն կատարվել: Եվ շատ հետաքրքիր է ու շատ լավ է, որ հիմա այս կոնկրետ գաղափարը մտել է համանախագահների առաջարկի մեջ»,-ասել է Բաբայանը:
Նա նշել է, որ փաթեթը ենթադրում էր, որ դիպուկահարները պետք է հետ քաշվեին, տոն օրերին զերծ մնային զինադադարի ռեժիմի խախտումից, նաև առաջարկել էին մարդասիրական ոլորտում մի շարք քայլեր ձեռնարկել: Մասնավորապես, առաջարկել էին բերքահավաքի ժամանակ զերծ մնալ զինադադարի ռեժիմի խախտումից, քանի որ ադրբեջանական կողմը բերքահավաքի ժամանակ կրակ էր բացում Արցախի դաշտերի ուղղությամբ, հրդեհների պատճառ դառնում:
Անդրադառնալով փոխադարձության հիման վրա կողմերի տարածքում կալանքի մեջ գտնվող անձանց հարազատների տեսակցության թույլտվության պայմանավորվածությանը՝ Բաբայանը նշել է, որ Արցախը պատրաստ է,սակայն միայն եթե Ադրբեջանը կատարի փոխադարձ քայլը:
«Արցախի տարածքում կա ձերբակալված ընդամենը 2 ադրբեջանցի, երկուսն էլ ահաբեկիչներ և հանցագործներ են: Նրանք այն հանցավոր խմբի անդամներն են, ովքեր մի քանի տարի առաջ ներթափանցել են Արցախի տարածք, կատարել են սպանություններ, բռնություններ: Սակայն այդ մարդիկ հնարավորություն ունեն շփվելու իրենց բարեկամների հետ: Պարբերաբար, ինչպես կարգն է, նրանք սկայպով կամ այլ կերպ հաղորդակցվում են իրենց բարեկամների հետ: Եվ եթե Ադրբեջանը չխոչընդոտի, ու մեր հայրենակիցները հնարավորություն ունենան գնալ ու տեսնել իրենց հարազատներին, Արցախը պատրաստ է թույլատրել: Եթե փոխադարձ է, Արցախը պատրաստ է: Մենք թաքցնելու, վախենալու բան չունենք: Սա ցույց  է տալիս մեր ուժը, մեր քաղաքակրթությունը»,- ասել է Բաբայանը:
Նա նշեց՝ այն, որ Արցախը պատրաստ է նման քայլի, չի նշանակում, թե որևէ ձևով վերանայում է իր մոտեցումը և չի նշանակում, թե կասկածի տակ է  դնում իր անվտանգությունն ու ապագան:

Artsakh Ready to Allow Relatives of Detained Azerbaijanis to Visit them if Azerbaijan Does the Same
Spokesperson of the President of Artsakh David Babayan assesses the meeting between the foreign minister of Armenia and Azerbaijan as satisfactory. He noted that the sides discussed and reached agreements over issues that years ago had been proposed by Artsakh, Babayan told ARMENPRESS.
"I assess the meeting satisfactory. We have always said that we highlight such meetings in terms of ensuring peace and stability in the region and continuation of the negotiation process. The agreements of this meeting were very interesting. Some of the ideas official Stepanakert raised for years. Nearly 11 years ago official Stepanakert presented a package to the Co-chairs as key acts for the preservation of stability. They were highly assessed by the Co-chairs, but Azerbaijan took no steps. And it’s very interesting and very good that now, this concrete idea has been included in the proposals of the Co-chairs", Babayan said.
He noted that the package is about withdrawing the snipers, avoiding ceasefire violations on holidays, also some humanitarian acts. Particularly, it was proposed to refrain from ceasefire violations during the period of harvesting.
Referring to the agreement of allowing the relatives of detained persons from both sides to visit them, Babayan noted that Artsakh is ready, but only if Azerbaijan does the same.
''There are only 2 Azerbaijanis kept in detention in the territory of Artsakh. Both are terrorists and criminals. They are the members of the criminal group that penetrated into the territory of Artsakh years ago and killed people. But those people have the opportunity to contact with their relatives periodically via Skype or other means. And if Azerbaijan does not ban our compatriots to go and see their relatives, Artsakh is ready to allow. If it’s reciprocal, Artsakh is ready. We have nothing to be afraid of or hiding'', Babayan said.