Փաշինյանը միջազգային հանրությանը կոչ է արել արձագանքել Էրդողանի ատելության խոսքին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ապրիլի 24-ի ելույթն անվանել է Հայոց ցեղասպանության ժխտման նոր մակարդակ եւ «ազգի սպանդի արդարացում»: Հայաստանի ղեկավարը միջազգային հանրությանը կոչ է արել արձագանքել Թուրքիայի նախագահի ատելության խոսքին: Փաշինյանն արձագանքել է Էրդողանի ապրիլքսանչորսյան ելույթին. հիշատակի օր, երբ աշխարհասփյուռ հայերը հարգանքի տուրք էին մատուցում Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին, սակայն Թուրքիայի ղեկավարը կրկին հերքում էր 20-րդ դարի մեծագույն ոճրագործությունը և այն անվանում «1915 թ. հայերի տեղահանություն»:
«Օսմանյան կայսրության ողջ հայ բնակչությանը, որը դատապարտվեց զանգվածային սպանդի ու մահվան երթերի, «հայ հրոսակներ ու նրանց աջակիցներ» անվանելը, 1.5 միլիոն մարդ սպանելն ու  դա «ամենատրամաբանական վարքագիծ» որակելը ոչ միայն ժխտողականության նոր մակարդակ է, այլև՝ մի ողջ ազգի սպանդի արդարացում», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գրել է վարչապետ Փաշինյանը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում:
«Ամենից առաջ` ապրիլի 24-ին այդպիսի հայտարարությունը հայ ժողովրդի եւ ողջ մարդկության հանդեպ խորին վիրավորանք է և ծայրահեղ ատելության խոսք անձամբ Էրդողանի կողմից: Աշխարհը պետք է չլռի», - ավելացրել է Փաշինյանը:

"Заявление Эрдогана является глубоким оскорблением армянского народа": Пашинян призвал мир не молчать
Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана 24 апреля новым уровнем отрицания Геноцида армян и "оправдания резни нации". Глава Армении призвал международное сообщество отреагировать на ненавистнические высказывания президента Турции. Пашинян ответил на заявление Эрдогана от 24 апреля.
В день памяти, когда армяне всего мира отмечали 104-ю годовщину Геноцида армян, турецкий лидер вновь отрицал величайшее преступление 20-го века и назвал его "депортацией армян 1915 года".
"Называть все армянское население Османской империи, которое было осуждено на массовое уничтожение и марши смерти, "армянскими ордами и их сторонниками", убить 1,5 миллиона человек и назвать это "самым логичным поведением" является не только новым уровнем отрицания, но и оправданием резни всей нации", - как сообщает "Арменпресс", написал премьер-министр Пашинян в своем микроблоге в Twitter.
"Сделанное 24 апреля подобное заявление Эрдогана является глубоким оскорблением армянского народа и всего человечества, а также крайне ненавистнической речью. Мир не должен молчать", - добавил Пашинян.