Արցախի պատվիրակությունը Ուրուգվայում շարունակում է քաղաքական հանդիպումները
Ապրիլի 25-ին Մոնտեվիդեոյում գտնվող Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը քաղաքական հանդիպումների շարքը լրացրել է 2019 թ. աշնանը կայանալիք Ուրուգվայի նախագահական ընտրություններում առաջադրված իշխող և ընդդիմադիր առաջատար քաղաքական ուժերի թեկնածուների հետ:
Խորհրդարանում Սենատոր Լուիս Լակաժե Պոի հետ հանդիպման ժամանակ պատվիրակության ղեկավար Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախում պետականաշինության գործընթացում արձանագրված ձեռքբերումները: Կողմերը քննարկել են Ուրուգվայի և Արցախի միջխորհրդարանական կապերի ստեղծման և խորացման, ինչպես նաև հումանիտար և այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները:
Ուրուգվայի մայարաքաղաքի նախկին քաղաքապետ Դանիել Մարտինեսի խնդրանքով նախարար Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղությունները։ Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացին և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ներկա փուլին:
Ուրուգվայի արդյունաբերության, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախկին նախարար Կարոլինա Կոսսեի հետ հանդիպմանը, որը տեղի է ունեցել իշխող «Լայն ճակատ» կոալիցիայի կենտրոնական գրասենյանկում, այլ հարցերի շրջանակում մտքեր են փոխանակվել Ուրուգվայում Արցախի մասին իրազեկվածության մակարդակի բարձրացման հնարավորությունների մասին:
Անկախ Ուրուգվայում առաջիկա նախագահական ընտրությունների արդյունքներից, կողմերը արժևորել են շփումների շարունակականությունը:

Продолжаются встречи арцахской делегации в Уругвае
Возглавляемая министром иностранных дел Масисом Маиляном делегация Республики Арцах в рамках рабочего визита в Восточную Республику Уругвай 25 апреля провела встречи с кандидатами от правящих и ведущих оппозиционных политических сил на предстоящих осенью 2019 года президентских выборах в Уругвае.
На состоявшейся в парламенте встрече с сенатором Луисом Лакаже Масис Маилян представил успехи, достигнутые в процессе государственного строительства в Арцахе.
Стороны обсудили перспективы установления и расширения связей между парламентами Арцаха и Уругвая, а также сотрудничества в гуманитарной и других сферах.
По просьбе бывшего мэра столицы Уругвая Даниэля Мартинеса министр Масис Маилян представил приоритетные направления внешней политики страны. В частности, были затронуты процесс международного признания Республики Арцах и нынешний этап мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
В центральном офисе правящей коалиции "Широкий фронт" прошла встреча главы МИД с бывшим министром промышленности, энергетики и природных ресурсов Уругвая Каролиной Коссе, на которой состоялся обмен мнениями о возможности повышения уровня информированности об Арцахе в Уругвае.
Стороны подчеркнули необходимость поддержания контактов, независимо от итогов предстоящих президентских выборов в Уругвае.