Հրապարակվել է Մյուլերի զեկույցի նոր տարբերակը
ԱՄՆ Արդարադատության նախարարությունը հրապարակել է 2016 թվականի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին Ռուսաստանի հնարավոր միջամտության մասին հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլերի զեկույցի նոր տարբերակը, հայտնում է BuzzFeed պարբերականը։
Նշվում է, որ նոր տարբերակը հրապարակվել է BuzzFeed-ի և Electronic Privacy Information Center կազմակերպության՝ գերատեսչության դեմ ներկայացրած դատական համատեղ հայցին ի պատասխան։
Մյուլերի զեկույցի նոր տարբերակում ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը բացատրում է, թե ինչու փաստաթղթի որոշ հատվածներ խմբագրված էին նախորդ տարբերակում: Հիմնականում խմբագրված տեղեկությունը կապված է եղել դեռևս շարունակվող հետաքննության հետ:

A New Version Of The Mueller Report Has Been Released
The Department of Justice on Monday released a new version of special counsel Robert Mueller’s report on Russian meddling in the 2016 election and President Donald Trump's campaign, shedding light on why significant portions of the 448-page document were redacted before it was released to the public earlier this month, Buzzfeed reports.
The new version was released by the Department of Justice in response to a Freedom of Information Act request and a subsequent lawsuit filed by BuzzFeed News and separately by the Electronic Privacy and Information Center.
This new version of the report clearly states which information was withheld because it would interfere with ongoing law enforcement proceedings, which "would disclose techniques and procedures for law enforcement investigations or prosecutions," and which was withheld on national security grounds.