Վարչապետ Փաշինյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության դեսպանի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ու Յուն-Գընին, ով ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը բարձր է գնահատել դեսպանի ակտիվ և արդյունավետ գործունեությունը մեր երկրում և մաղթել հաջողություններ հետագա աշխատանքում: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հայ-կորեական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը՝ ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է տարբեր ոլորտներում կապերի ընդլայնմամբ: Վարչապետը կարևորել է բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը և խնդրել Կորեայի Հանրապետության նախագահին փոխանցել Հայաստան այցելելու հրավերը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել սերտ համագործակցության համար և հավելել, որ իր երկրի կառավարությունը ևս կարևորում է Հայաստանի հետ փոխգործակցության զարգացումը, ինչպես կառավարության, այնպես էլ խորհրդարանական մակարդակով: Ու Յուն-Գընը նշել է, որ վերջին տարիներին ակտիվորեն զարգանում է երկկողմ համագործակցությունը զբոսաշրջության և հումանիտար ոլորտներում: Նրա խոսքով՝ 2018 թվականին Հայաստան այցելած կորեացի զբոսաշրջիկների թիվը 2017-ի համեմատ կրկնապատկվել է՝ անցնելով 7 հազարը:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը թևակոխել է նոր և կարևոր փուլ. կառավարության նպատակն է երկրում իրականացնել տնտեսական հեղափոխություն: Գործադիրի ղեկավարը հետաքրքիր է համարել տնտեսության զարգացման Կորեայի փորձը և այդ ուղղությամբ ևս համագործակցության հույս հայտնել: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումները նպաստում են նաև բիզնես միջավայրի բարելավմանը և հայ-կորեական տնտեսական համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու տեսանկյունից կարևորել բիզնես կապերի զարգացումն ու ընդլայնումը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող այլ հարցեր:

PM Pashinyan Holds Farewell Meeting with Outgoing Republic of Korea Ambassador
Hailing the Ambassador’s fruitful activities in Armenia, the Prime Minister wished him every success in his career. Nikol Pashinyan highlighted the need for continued development of Armenia-South Korea relations, emphasizing that the Armenian government is keen to build multifaceted ties with the Republic of Korea. The Premier attached importance to reciprocated top-level visits and asked the Ambassador to convey to the President of South Korea his invitation to visit Armenia.
Thankful for close cooperation, the Ambassador stressed that the Korean authorities are prepared to develop partnerships with Armenia at both governmental and parliamentary levels. The Ambassador said bilateral cooperation has been on the rise in tourism and humanitarian fields over the past few years. He advised that the number of Armenia-bound South Korean tourists redoubled to reach the mark of 7000 in 2018 as compared to 2017.
Prime Minister Pashinyan said Armenia has entered a new important stage of development: the Government’s objective is to carry out an economic revolution in the country. The Premier found the South Korean economic development experience interesting and expressed hope for cooperation in this area. Convinced that the ongoing democratic reforms will help improve the business climate in Armenia, Nikol Pashinyan highlighted the development and enhancement of business ties in terms of boosting economic cooperation between Armenia and South Korea.