Գերիներին փոխանակել «բոլորը բոլորի դիմաց». որտե՞ղ է Մոսկվայի շահը
Ապրիլի 30-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ Մոսկվան կողմ է գերիներին «բոլորը բոլորի դիմաց» փոխանակելու սկբունքին: Ըստ Լավրովի՝ այս սկզբունքի կիրառումը կարող է նպաստել հակամարտության գոտիներում վստահության հաստատմանը:
Գերիների՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» փոխանակելու սկզբունքը՝ որպես մարդասիրական քայլ, միշտ ընդունելի է եղել հայկական կողմերի համար: Վերջինիս վկայությունը 1996-ին ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ Արցախի, Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից իրականացրած ռազմագերիների և պատանդների փոխանակումն էր: Սակայն այսօր Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշվող այս սկզբունքն այլ ենթատեքստ ունի: Պաշտոնական Բաքուն այս ճանապարհով փորձում է Ադրբեջանի սահմանը հատած Հայաստանի քաղաքացիներին՝ Արսեն Բաղդասարյանին, Կարեն Ղազարյանին և Զավեն Կարապետյանին փոխանակվել Արցախում ծանր հանցագործության մեջ դատապարտված և դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով ազատազրկման դատապարտված Շահբազ Գուլիևի և Դիլհամ Ասկերովի հետ:
Այս ամենն, իհարկե, հասկանում են նաև Մոսկվայում: Եվ Սերգեյ Լավրովի՝ վերջերս արած հայտարարությունը, ըստ էության այլ նպատակներ է հետապնդում: Հիշենք, որ Արցախում իր պատիժը կրող երկու ադրբեջանցիներից մեկը՝ Դիլհամ Ասկերովը, ով 2014-ի դեկտեմբերի 29-ին Լեռնային Ղարաբաղի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից դատապարվել էր ցմահ ազատազրկման, Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի է: Առնվազն չի բացառվում, որ այս սկզբունքի կիրառման ներքո Մոսկվան փորձում է լուծել սեփական քաղաքացիների հարցը: Ի դեպ, շատ կարևոր է նշել, որ բոլորովին վերջերս՝ մայիսի 4-ին, Ադրբեջանից ՌԴ տեղափոխվեց կեղծ մեղադրանքի հիման վրա Բաքվում դատապարտված և շուրջ երեք տարի իր պատիժը կրող ազգությամբ հայ, Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի Մարատ Ուելդանով Գալուստյանը: Այս տեսանկյունից տրամաբանական է, որ Մոսկվան կշարունակի պնդել՝  գերիներին «բոլորը բոլորի դիմաց» փոխանակելու սկզբունքը կիրառելու անհրաժեշտությունը՝ այն, անշուշտ, հիմնավորելով մարդասիրական նպատակներով:

Обмен пленными по принципу "всех на всех": в чем интерес Москвы
Россия выступает за обмен пленными по принципу "всех на всех". Об этом 30-го апреля заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров. По словам Лаврова, реализация этого принципа может способствовать установлению доверия в зонах конфликта.
Принцип обмена пленными "всех на всех" как гуманный шаг всегда был приемлем для армянской стороны. Свидетельством этого является обмен военнопленными и заложниками, осуществленный Арцахом, Арменией и Азербайджаном по инициативе российской стороны в 1996 году.
Однако сегодня этот принцип, предлагаемый Азербайджаном, имеет совсем другой подтекст. Официальный Баку пытается таким образом обменять армян, находящихся у них, на двух азербайджанских диверсантов, осужденных в НКР. Эти диверсанты, а именно - Дильгам Аскеров, приговоренный к пожизненному заключению, и приговоренный к 22 годам лишения свободы Шахбаз Гулиев - обвиняются в шпионаже, пересечении государственной границы, незаконном ношении оружия, похищении и убийстве людей.
Все это, конечно же, понимают и в Москве. А недавнее заявление Сергея Лаврова на самом деле имеет другие цели. Напомним, что Аскаров, приговоренный к пожизненному заключению 29 декабря 2014 года судом первой инстанции общей юрисдикции НКР, является гражданином Российской Федерации.
По крайней мере, не исключено, что выдвигая этот принцип обмена пленными, Москва пытается решить вопрос собственных граждан. Кстати, очень важно отметить, что недавно, 4 мая, из Азербайджана в Россию был отправлен этнический армянин, гражданин Российской Федерации Марат Уелданов (Галустян), который был осужден в Баку по ложному обвинению и в течение трех лет отбывал наказание в тюрьме. С этой точки зрения логично, что Москва и впредь будет настаивать на необходимости применения принципа обмена пленными и заложниками "всех на всех", несомненно, оправдывая эту политику “гуманитарными целями”.