Պարսից ծոց նավեր ուղարկելու ԱՄՆ մտադրությունը ցավալի է. Լավրով
Պարսից ծոց նավեր ուղարկելու ԱՄՆ մտադրությունը ցավալի է: Այս մասին ասել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանում իրավիճակի թեժացմանը և իր ավիակիրները Պարսից ծոց ուղարկելու ԱՄՆ մտադրությանն ու առհասարակ այնտեղ իր ռազմական ներկայությունն ուժեղացնելուն՝ ակնարկելով ուժ կիրառելու պատրաստականության մասին, մեր ամերիկյան գործընկերների վարքագիծն է դարձել՝ լինի Մերձավոր Արևելքում, Պարսից ծոցում, թե Վենեսուելայում:  Այդ ամենը ցավալի է։ Եվ երեկ չէ առաջին օրը, հանդիպելով ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ Ֆինլանդիայում, ես կոչ արեցի նրան բոլոր խնդրահարույց հարցերի համար օգտվել դիվանագիտական գործիքակազմից, այլ ոչ թե սպառնալ»,- ասել է Լավրովը։
Նշենք, որ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ն Իրանի ափեր կուղարկի «Աբրահամ Լինքոլն» ավիակիրը և ռմբակոծիչներ։ Նրա խոսքով, այդկերպ Վաշինգտոնը «պարզ ու անսխալ ազդանշան է ուղարկում իրանական ռեժիմին առ այն, որ ԱՄՆ-ի կամ նրա դաշնակիցների շահերի դեմ ցանկացած հարձակման դեպքում ուժ կկիրառվի»։

Лавров: намерение США направить корабли в Персидский залив прискорбно
Намерение США направить корабли в Персидский залив прискорбно, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, передает ''РИА Новости''
Советник президента США по национальной безопасности Джон Болтон ранее сообщил, что США направляют к берегам Ирана авианосец "Авраам Линкольн" и бомбардировщики. По его словам, таким образом Вашингтон посылает "ясный и безошибочный сигнал иранскому режиму о том, что любое нападение на интересы Соединенных Штатов или наших союзников будет встречено с безжалостной силой".
"Что касается эскалации в регионе и намерения США посылать свои авианосцы в район Персидского залива и в целом усиливать там свое военное присутствие, намекая на готовность применить силу, вы знаете, это стало уже манерой поведения наших американских коллег - будь то на Ближнем Востоке, будь то в Персидском заливе или в отношении Венесуэлы. Это все прискорбно. И позавчера, встречаясь с госсекретарем США Майком Помпео в Финляндии, я призвал его все-таки по всем проблемным вопросам пользоваться инструментами дипломатии, а не угроз, и строго руководствоваться международным правом", - сказал Лавров.