Թուրքիա – ԱՄՆ. Թուրքիան շարունակում է հեռանալ Արևմուտքից
Այսօր Թուրքիա-ԱՄՆ լարված հարաբերությունները շարունակում են մնալ ուշադրության կենտրոնում: Դրա վառ օրինակներից է Թուրքիային ամերկյան F-35 կործանիչներ չմատակարարելու փաստը: Չնայած Թուրքիան կործանիչների համար արդեն վճարել է 1,25 միլիարդ դոլար` ԱՄՆ շարունակում է տարբեր հիմնավորումներով ձգձգել առաքումը:
Թուրքիայում 2016թ. ամռան ռազմական հեղաշրջման փորձի կանխումից հետո՝ ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունները թևակոխեցին ճգնաժամային փուլ, որը զարգանում է երկու հիմնական ուղղություններով՝ Սիրիայում շահերի բախման և ռուսական S-400 համակարգերի գնման:
Սիրիայում ԱՄՆ–Թուրքիա հարաբերությունները շարունակում են լարված մնալ և դրանցում դրական դինամիկա դեռևս չի նկատվում: Եթե 2011թ. մինչև 2016թ. Թուրքիան դաշնակցում էր ԱՄՆ-ի հետ ընդդեմ սիրիական կառավարության, ապա 2016թ-ից հետո թուրքական կառավորությունը, նկատելով Սիրիայում օրեցոր իրենց դիրքերը քաղաքական և ռազմական առումով ամրացնող քրդերի առաջխաղացունը, սկսեց վերանայել իր արտաքին քաղաքականությունը ու հանդես եկավ Սիրիայի տարածքային ամբողջկանության պահպանության անհրաժեշտության դիրքերից:
Թուրք-ամերիկյան հակասությունները թևակոխեցին ճգնաժամային փուլ, երբ ԱՄՆ-ն մերժեց քաղաքական ապաստան ստացած, 2016թ. Թուրքիայում հեղաշրջման կազմակերպման և իրագործման մեջ Թուրքիայի կողմից մեղադրվող Ֆեթուլահ Գյուլենին Թուրքիա արտահանձնելու Էրդողանի պահանջը: Սրան ի պատասխան` Թուրքիայի դատախազությունը ցմահ ազատազրկման դատապարտեց Ամերիկայի հյուպատոսարանի ավելի քան 20 տարվա աշխատակից Մեթին Թոփուզին, ում թուրքական իշխանությունը մեղադրում էր լրտեսության և 2016-ի հեղաշրջման փորձին աջակցելու մեջ: ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի շահերի համատեքստում հարկավոր է ընդգծել, որ Սիրիայում ԱՄՆ-ի ներկայությունը և քրդական «Դեմոկրատական միություն կուսակցությանը» (PYD) աջակցությունը լրջորեն հարվածում է Թուրքիայի շահերին: Թուրքիան մտավախություն ունի,  որ Սիրիայում շարունակվող ԱՄՆ-ի ներկայությունը կարող է օգնել PYD-ին և քրդական այլ ուժերին Սիրիայի հյուսիսում ստեղծել պրոտո-պետություն (քաղաքական մի կառույց, որը լիովին ինստիտուցիոնալ կամ ինքնիշխան պետություն չի համարվում): Այն հնարավորություն կտա քրդերին ստեղծել նոր քաղաքական միավոր հենց Թուրքիայի հետ սահմանին և սպառնալիք կդառնա վերջինիս տարածքային ամբողջականությանը: Քրդական գործոնը Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի համար նաև տարածաշրջանի ժողովրդագրական պատկերը փոխելու ռիսկ է պարունակում՝ կա վտանգ, որ հյուսիսում ապրող թուրքմենները քրդերի ակտիվացման դեպքում, հաշվի առնելով թուրք-քրդական անհամերաշխությունը, կարող են ստիպված լինել փոխել իրենց բնակության վայրը կամ քրդերի ձեռքում դառնալ քաղաքական գործիք (համաձայն թուրքական «Ակշամ» լրատվական գործակալության՝ Ջերաբլուս-Ազեզ գոտում բնակչության 15%-ը թուրքմեններ են, իսկ 75%- արաբները):
Անդրադառնալով Թուրքիա-Ռուսաստան S-400-ի գործարքին՝ փաստենք, որ Վաշինգտոնը երկու տարի շարունակ ջանք չխնայեց Էրդողանին հետ պահելու S-400-ի ձեռքբերման գործարքից: 2011թ-ին, երբ սկսվեց սիրիական ճգնաժամը, Թուրքիան հայտարարեց հակաօդային պաշտպանական համակարգեր ձեռք բերելու ցանկության մասին, այդ թվում՝ սիրիական քրդաբնակ տարածքներում հնարավոր գործողություններից պաշտպանվելու նպատակով: 2017թ. Ռուսաստանի Դաշնության (ՌԴ) և Թուրքիայի միջև կնքվեց S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգեր ձեռք բերելու պայմանագիր, որի համաձայն ՌԴ-ն Թուրքիային պաշտպանության համակարգերը կմատակարարի 2019 թ. հունիսին:
Ռուսական S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգեր ձեռք բերելու Թուրքիայի հետաքրքրությունն առաջացավ այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն չհամաձայնեց վերանայել իր գնային քաղաքականությունը Թուրքիային «Պատրիոտ» հակաօդային պաշտպանության համակարգեր վաճառելու և վերջինիս ծրագրային տեխնիկական առանձնահատկություններով կիսվելու Թուրքիայի առաջարկին:
Ռուսաստանից Թուրքիայի S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգեր ձեռք բերելու որոշմանն ի պատասխան ԱՄՆ-ն հանդես եկավ կոշտ սպառնալիքներով, Կոնգրեսի հաստատմանը ներկայացվեց Արևելյան Միջերկրածովյան անվտանգության և գործընկերության մասին օրինագիծը, որով փորձ կարվի վերացնել Կիպրոս զենքի մատակարարման ամերիկյան էմբարգոն: Բացի այդ, ԱՄՆ-ն սպառնաց, որ Թուրքիային կներառի «Ամերիկյան հակառակորդների դեմ պատժամիջոցների կիրառման մասին» օրենքում, եթե Թուրքիան ՌԴ-ից ռազմական տեխնիկա ձեռք բերի: ԱՄՆ Կոնգրեսում քննարկման դրվեց Թուրքիային F-35 կործանիչների մատակարարումը կասեցնելու հարցը:
Այսօր ակնհայտ է, որ Թուրքիան վերանայել է իր արտաքին քաղաքականությունը՝ հիմնական վեկտորն արևմուտքից դեպի արևելեք տեղափոխելով: Դա զուգակցվել է մի շարք տնտեսական և քաղաքական խնդիրներով։ Մետրիկի(լիրա) կտրուկ անկումը, տնտեսական լուրջ խնդիրները, քրդերի հետ անհաշտությունը և ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի դեմ պայքարը հյուծում են Թուրքիային և հարվածում Էրդողանի վարչակարգին:
Հաշվի առնելով S-400 ձեռք բերման գործընթացը՝ ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերություններում լարվածությունը մոտ ապագայում, ամենայն հավանականությամբ, կպահպանվի՝ էլ ավելի հեռացնելով Թուրքիային արևմուտքից։ Դրա հետ մեկտեղ ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների երկարաժամկետ և անուղղելի վատթարացման մասին եզրակացությունները նույնպես տեղին չեն։

Турция-США: Турция все более дистанцируется от Запада
Напряженность в турецко-американских отношениях продолжает оставаться актуальной. Одним из примеров ее является задержка доставки F-35. Несмотря на то, что Турция уже заплатила 1,25 миллиарда  долларов за технику, США продолжают затягивать процесс.
После того, как летом 2016 года в Турции был предотвращен военный переворот, отношения между США и Турцией переросли в этап напряженности по двум направлениям: конфликт интересов в Сирии и закупка российского комплекса S-400.
Отношения Турция-США в Сирии продолжают оставаться напряженными. Если в начале сирийского конфликта США и Турция союзничали, то после 2016 года, когда курды начали укреплять свои политические и военные позиции на севере Сирии, Турция пересмотрела свою внешнюю политику, заявив о необходимости "сохранения территориальной целостности Сирии".
Отношения Турции и США перешагнули критическую точку, когда США отказались выдать Эрдогану политического беженца Фетхуллаха Гюлена, который в свою очередь в Турции обвиняется в организации и реализации военного переворота. В ответ на отказ прокуратура Турции приговорила к пожизненному заключению сотрудника американского консульства Метина Топузи. Последний проработал в консульстве более 20 лет и был задержан по обвинению в шпионаже и оказании содействия в попытке переворота в 2016 году.
В контексте интересов США и Турции следует подчеркнуть, что присутствие США в Сирии и поддержка ею курдской Партии Демократического Союза (PYD) серьезно ущемляют интересы Турции. Турция опасается, что США могут помочь курдам создать протогосударство (политическая структура, которая не считается полноценной институциональной или суверенной единицей). Протогосударство даст возможность создать новую политическую единицу против Турции и станет угрозой ее территориальной целостности. Курдский фактор также создает риски изменения демографической картины в северной части Сирии, где проживают туркмены. Вследствие турецко-курдских неприязненных отношений, туркменам, возможно, придется сменить место жительства или стать политическим инструментом в руках курдов (согласно турецкому информационному агентству "Акшам", число населения в регионе Джераблус-Азиз состоит из 15% туркменов и 75% арабов).
Изучая вопрос закупки российского комплекса S-400, следует отметить, что США два года подряд делали все возможное, чтоб удержать Эрдогана от покупки комплексов S-400. Когда начался конфликт в Сирии, Турция официально заявила о желании приобрести противовоздушный комплекс не только для защиты Турции, но и для предотвращения возможных воздушных нападений на сирийско-курдские населенные пункты. В связи с этим в 2017 году между Российской Федерацией (РФ) и Турцией был подписан договор о приобретении противовоздушного комплекса S-400. Согласно договору, РФ поставит противовоздушные комплексы в Турцию в июне 2019 года.
Заинтересованность Турции в покупке российских систем противовоздушной обороны S -400 возникла после того, как США не согласились пересмотреть свою ценовую политику по продаже Турции систем "Патриот" и поделиться с нею техническими характеристиками этого комплекса.
В ответ на решение Турции о приобретении комплекса S-400 США выступили с жесткими заявлениями. В частности, в Конгресс на утверждение был представлен проект резолюции о безопасности и партнерстве для Восточного Средиземноморья. Этот проект касается возможности устранения американского эмбарго на поставки оружия в Кипр. Кроме того, США пригрозили, что в случае, если Турция закупит военную технику у РФ, ее внесут в  закон "О применении санкций против американских противников". США на уровне Конгресса также подняли вопрос о приостановке поставок истребителей F-35 в Турцию.
Сегодня очевидно, что Турция пересмотрела свою внешнюю политику, переместив свой главный вектор с востока на запад. Это сопровождалось рядом экономических и политических проблем. Резкое снижение курса турецкой лиры, серьезные экономические проблемы, столкновения с курдами и борьба с оппозиционными политическими силами наносят ущерб Турции и являются ударом по режиму Эрдогана.
Принимая во внимание еще актуальный процесс приобретения комплексов S-400, отношения между США и Турцией в ближайшем будущем продолжат оставаться напряженными, что  приведет к еще большей дистанцированности Турции с Западом. В то же время, делать сегодня выводы о долгосрочном и непоправимом ухудшении американо-турецких отношений также неуместно.