ԱՄՆ պետքարտուղարը չեղարկել է իր այցը Մոսկվա
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն չեղարկել է Ռուսաստան կատարելիք իր այցի մոսկովյան հատվածը, սակայն, ինչպես և պլանավորված էր, կհանդիպի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ Սոչիում: Այս մասին փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին` Ֆրանս Պրեսին հղումով:
Ինչպես հաղորդում են ԶԼՄ-ները, երկուշաբթի Պոմպեոն որոշել է մեկնել Բրյուսել` քննարկելու «անհետաձգելի հարցեր», մասնավորապես Իրանի հարցը, եվրոպական առաջնորդների հետ: Արդյունքում, նա չեղարկել է ռուսաստանյան իր այցի մոսկովյան փուլը:
Ավելի վաղ, ԱՄՆ պետքարտուղարությունը տեղեկացրել էր, որ Պոմպեոն կայցելի Ռուսաստան մայիսի 12-14-ը, մայիսի 14-ին կմեկնի Սոչի` հանդիպելու Լավրովի և Պուտինի հետ:

Pompeo Cancels Visit to Moscow
US secretary of state Mike Pompeo cancelled the Moscow stage of his visit to Russia on Monday in order to hold talks with European officials in Brussels about "Iran and other issues", RIA Novosti reported. But Pompeo will meet with Russian President Vladimir Putin and Foreign Minister Sergei Lavrov in Sochi, as it was planned.
As it is reported by media, on Monday Pompeo decided to leave for Brussels to discuss “pressing issues”, in particular Iran issue, with European leaders. As a result, he canceled the Moscow stage of his trip to the Russian Federation.
Earlier, the Department of State has announced that Mike Pompeo will visit Russia on May 12-14, on Tuesday he will head to Sochi to meet with Putin and Lavrov.