ԱՄՆ պետքարտուղարը չեղարկել է իր այցը Մոսկվա
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն չեղարկել է Ռուսաստան կատարելիք իր այցի մոսկովյան հատվածը, սակայն, ինչպես և պլանավորված էր, կհանդիպի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ Սոչիում: Այս մասին փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին` Ֆրանս Պրեսին հղումով:
Ինչպես հաղորդում են ԶԼՄ-ները, երկուշաբթի Պոմպեոն որոշել է մեկնել Բրյուսել` քննարկելու «անհետաձգելի հարցեր», մասնավորապես Իրանի հարցը, եվրոպական առաջնորդների հետ: Արդյունքում, նա չեղարկել է ռուսաստանյան իր այցի մոսկովյան փուլը:
Ավելի վաղ, ԱՄՆ պետքարտուղարությունը տեղեկացրել էր, որ Պոմպեոն կայցելի Ռուսաստան մայիսի 12-14-ը, մայիսի 14-ին կմեկնի Սոչի` հանդիպելու Լավրովի և Պուտինի հետ:

Госсекретарь США отменяет свой визит в Москву
Госсекретарь США Майк Помпео отменяет московский этап поездки в Россию, но встретится с президентом РФ Владимиром Путиным и министром иностранных дел Сергеем Лавровым в Сочи, как и планировалось. Об этом, со ссыллкой на агентство Франс Пресс передает РИА Новости.
Как сообщается, в понедельник Помпео решил отправиться в Брюссель, чтобы обсудить «неотложные вопросы», в частности Иран, с европейскими лидерами. В результате он отменил московский этап своей поездки в Российскую Федерацию.
Ранее госдепартамент сообщил, что Майк Помпео посетит Россию 12—14 мая, во вторник он направится в Сочи, где встретится с Путиным и Лавровым.