Արարատ Միրզոյանը Նատալյա Վուտովային հրավիրել է մասնակցելու անցումային արդարադատության թեմայով խորհրդարանական լսումներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 14-ին ընդունել է Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովային:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է փոխգործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հետ՝ ընդգծելով, որ Երևանում ԵԽ գրասենյակի հետ համագործակցությունը լավ հիմքերի վրա է դրված: Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԵԽ աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին. նրա խոսքով՝ գոհացուցիչ է նաև երկկողմ օրակարգի դինամիկան:
«Մեզ համար չափազանց կարևոր են թավշյա հեղափոխության վերաբերյալ ԵԽ-ի դրական գնահատականները: Ուրախալի է լսել հայտարարություններ այն մասին, որ Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստակամ է բարեփոխումների այս ճանապարհն անցնել հայ ժողովրդի հետ»,-նշել է ԱԺ նախագահը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարները, անդրադարձել Հայաստան-ԵԽ գործընկերության 2019-2022 թթ. գործողությունների ծրագրի շրջանակում իրականացվող միջոցառումներին: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ կարվեն անհրաժեշտ բոլոր քայլերը գործողությունների ծրագրի ամբողջական իրականացման ուղղությամբ:
Արարատ Միրզոյանը Նատալյա Վուտովային հրավիրել է մասնակցելու մայիսի 24-ին կայանալիք «Անցումային արդարադատության գործիքների կիրառման հեռանկարները Հայաստանում» խորագրով խորհրդարանական լսումներին:
Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարն ընդգծել է ԵԽ-ի հետ Հայաստանի արդյունավետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը կշարունակի աջակցել մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին ու ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված քայլերին: Հյուրն անդրադարձել է Քրեական և Քրեական դատավարության, Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքերում և մի շարք այլ օրենքներում փոփոխությունների անհրաժեշտությանը և այդ բարեփոխումների գործընթացում ընդգծել խորհրդարանի առանցքային դերակատարությունը: Այս համատեքստում նա կարևորել է Հայաստանի կողմից Ստամբուլի և Լանցառոտի կոնվենցիաների վավերացումը: Բացի այդ, Նատալյա Վուտովան Ազգային ժողովի նախագահին է փոխանցել ԵԽ հանձնառությունը` փորձագիտական աջակցություն ցուցաբերել անցումային արդարադատության իրականացմանն ուղղված քայլերին:
Կողմերը համաձայնել են նաև, որ տարբեր ոլորտների օրենսդրության կատարելագործման ուղղությամբ ծրագրավորվող և ընթացքի մեջ գտնվող բարեփոխումների հաջող իրականացման հարցում կարևոր նշանակություն ունեն հանրության իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները:

Арарат Мирзоян пригласил Наталью Вутову принять участие в парламентских слушаниях на тему переходного правосудия
14 мая Председатель НС А.Мирзоян принял руководителя офиса Совета Европы (СЕ) в Ереване Н.Вутову.
Глава парламента отметил, что Армения осознает важность взаимодействия с СЕ, подчеркнув сложившуюся прочную базу сотрудничества с офисом СЕ в Ереване. А.Мирзоян высоко оценил содействие СЕ проводимым в РА  реформам – по его словам, удовлетворительна также динамика двусторонней повестки.
“Для нас чрезвычайно важны  позитивные оценки СЕ бархатной революции. Приятно слышать заявления о готовности СЕ пройти этот путь реформ вместе с армянским народом”, - отметил Председатель НС.
Собеседники обсудили перспективы развития сотрудничества между Арменией и СЕ, проводимые в рамках Программы партнерских действий РА – ЕС  мероприятия 2019-2022 гг. Руководитель законодательного органа заверил, что будут предприняты все шаги для полной реализации программы.
А.Мирзоян пригласил Н.Вутову принять участие в намеченных на 24 мая парламентских слушаниях “Перспективы применения инструментов переходного правосудия в Армении”.
Руководитель офиса СЕ в Ереване отметила эффективное сотрудничество Армении с СЕ, особо выделив, что организация продолжит содействовать реформам и шагам по укреплению демократии в РА. Г-жа Вутова коснулась необходимости внесения изменений в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы, Кодекс об административных правонарушениях и ряд других законов РА и подчеркнула ключевую роль парламента в процессе реформ. В этом контексте она отметила важность ратификации Арменией Стамбульской и Ланцаротской конвенций. Кроме того, Н.Вутова передала спикеру НС обязательство СЕ в оказании экспертной помощи при реализации переходного правосудия.
Стороны также согласились, что для успешного проведения планируемых и находящихся в процессе реформ по совершенствованию законодательства различных сфер важное значение имеют меры по повышению осведомленности общества.