Արարատ Միրզոյանը Նատալյա Վուտովային հրավիրել է մասնակցելու անցումային արդարադատության թեմայով խորհրդարանական լսումներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 14-ին ընդունել է Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովային:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է փոխգործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հետ՝ ընդգծելով, որ Երևանում ԵԽ գրասենյակի հետ համագործակցությունը լավ հիմքերի վրա է դրված: Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԵԽ աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին. նրա խոսքով՝ գոհացուցիչ է նաև երկկողմ օրակարգի դինամիկան:
«Մեզ համար չափազանց կարևոր են թավշյա հեղափոխության վերաբերյալ ԵԽ-ի դրական գնահատականները: Ուրախալի է լսել հայտարարություններ այն մասին, որ Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստակամ է բարեփոխումների այս ճանապարհն անցնել հայ ժողովրդի հետ»,-նշել է ԱԺ նախագահը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարները, անդրադարձել Հայաստան-ԵԽ գործընկերության 2019-2022 թթ. գործողությունների ծրագրի շրջանակում իրականացվող միջոցառումներին: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ կարվեն անհրաժեշտ բոլոր քայլերը գործողությունների ծրագրի ամբողջական իրականացման ուղղությամբ:
Արարատ Միրզոյանը Նատալյա Վուտովային հրավիրել է մասնակցելու մայիսի 24-ին կայանալիք «Անցումային արդարադատության գործիքների կիրառման հեռանկարները Հայաստանում» խորագրով խորհրդարանական լսումներին:
Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարն ընդգծել է ԵԽ-ի հետ Հայաստանի արդյունավետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը կշարունակի աջակցել մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին ու ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված քայլերին: Հյուրն անդրադարձել է Քրեական և Քրեական դատավարության, Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքերում և մի շարք այլ օրենքներում փոփոխությունների անհրաժեշտությանը և այդ բարեփոխումների գործընթացում ընդգծել խորհրդարանի առանցքային դերակատարությունը: Այս համատեքստում նա կարևորել է Հայաստանի կողմից Ստամբուլի և Լանցառոտի կոնվենցիաների վավերացումը: Բացի այդ, Նատալյա Վուտովան Ազգային ժողովի նախագահին է փոխանցել ԵԽ հանձնառությունը` փորձագիտական աջակցություն ցուցաբերել անցումային արդարադատության իրականացմանն ուղղված քայլերին:
Կողմերը համաձայնել են նաև, որ տարբեր ոլորտների օրենսդրության կատարելագործման ուղղությամբ ծրագրավորվող և ընթացքի մեջ գտնվող բարեփոխումների հաջող իրականացման հարցում կարևոր նշանակություն ունեն հանրության իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները:

Speaker of Parliament Invites Head of CoE Yerevan Office to Attend Parliamentary Hearings on Transitional Justice
On May 14, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received Natalia Voutova, the Head of the Council of Europe (CoE) Office in Yerevan.
The Head of the parliament has noted that Armenia highlights the cooperation with the Council of Europe, underlining that the cooperation with the CoE Office in Yerevan is laid on good bases. Ararat Mirzoyan highly assessed the CoE support in the ongoing democratic reforms in our country: according to him, the dynamics of bilateral agenda is also satisfactory.
“The positive assessments of the CoE on the velvet revolution are very important for us. We are glad to hear statements on the fact that the Council of Europe is ready to pass this path of reforms with the Armenian people,” the NA President noted.
The interlocutors discussed the perspectives of the cooperation development between Armenia and the Council of Europe, touched upon the events being implemented within the framework of 2019-2022 Armenia-CoE Partnership Action Plan. The Head of the legislative body assured that all necessary steps would be taken in the complete implementation of the Action Plan.
Ararat Mirzoyan invited Natalia Voutova to take part in the parliamentary hearings titled Perspectives of Use of Transitional Justice Tools in Armenia.
The Head of the Council of Europe Office in Yerevan underlined the effective cooperation of Armenia with the CoE, noting that the Council of Europe would continue supporting the steps taken for the reforms being implemented in our country and strengthening democracy. The guest touched upon the necessity of the amendments to the Criminal and Criminal Procedure, Administrative Offences Codes and to a number of other laws and stressed the key role of the parliament in the process of other reforms. In this context she emphasized the ratification of Istanbul and Lanzarote Conventions by Armenia. Besides, Natalia Voutova conveyed to the President of the National Assembly the CoE commitment – to show the experts' support in the steps taken for the implementation of the transitional justice.
The sides have also agreed that the events aimed at the rise of public awareness are of key importance in the successful implementation of the reforms being planned and under process for the improvement of legislation of different spheres.