Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև հարաբերությունները բարեկամության ու համագործակցության վառ օրինակ են. հանդիպել են նախագահներ Սարգսյանն և Տոկաևը
Աշխատանքային այցով Ղազախստանի Հանրապետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սագսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ:
Նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին՝ իր հրավերն ընդունելու և տնտեսական 12-րդ ամենամյա ֆորումին մասնակցելու համար, որն այս տարի անցկացվում է «Ոգեշնչող աճ. մարդիկ, քաղաքներ, տնտեսություններ» խորագրի ներքո:
«Ձեր մասնակցությունը, անկասկած, ավելի նշանակալի կդարձնի տնտեսական համաժողովը: Մեր երկրներն ունեն բարեկամական և գործընկերային փոխհարաբերություններ, և այդ համագործակցության ակունքներում մեր առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն է: Նա մշտապես մեծ ուշադրություն էր դարձնում Հայաստանի հետ փոխգործակցության զարգացմանը, և այսօր կարող ենք վստահորեն ասել, որ մեր երկրների միջև հարաբերությունները շատ լավ հիմքերի վրա են: Մենք սերտորեն համագործակցում ենք նաև տարածաշրջանային և միջազգային այնպիսի կազմակերպությունների շրջանակում, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ը և ՀԱՊԿ-ն»,-նշել է Ղազախստանի նախագահը:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ֆորումին մասնակցելու հրավերի համար և նշել, որ ուրախ է գտնվել բարեկամ Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում, որն արդեն կրում է առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի անունը, ով նշանակալի ավանդ ունի ինչպես իր երկրի, այնպես էլ հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացման գործում:
«Մեր երկու ժողովուրդները շփվում են դարեր ի վեր: Մեր պետությունների միջև հարաբերությունները պատմականորեն խորը արմատներ ունեն, և բարեկամության ու համագործակցության վառ օրինակ են: Մենք 21-րդ դարում ենք, որն էականորեն տարբերվելու է 20-րդ դարից: Եվ այս համատեքստում կարծում եմ, որ Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև գործակցությունը կարող է ավելի հեռուն գնալ թե՛ տնտեսության ոլորտում՝ ներառելով նոր տեխնոլոգիաները, թե՛ մշակույթի ոլորտում»,
-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:
Հայաստանի և Ղազախստանի նախագահներն անդրադարձել են երկու երկրների միջև ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ՝ Եվրասիական տնտեսական միության և ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցության հարցերին: Կարևորվել է առևտրատնտեսական, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում գործակցության խորացումը։
Նախագահներն առանձնահատուկ ընդգծել են Ղազախստանի հայ համայնքի դերը՝ երկու երկրների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների պահպանման ու զարգացման տեսանկյունից: Նախագահ Տոկաևը ջերմությամբ է խոսել հայ համայնքի մասին՝ նշելով, որ նրանք Ղազախստանի արժանի քաղաքացիներ են և իրենց ներդրումն ունեն երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում:

Отношения Армении и Казахстана являются ярким примером дружбы и сотрудничества: встретились президенты Саркисян и Токаев
Находящийся в Республике Казахстан с рабочим визитом президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня встретился с Президентом Касымом-Жомартом Токаевым.
Президент Касым-Жомарт Токаев выразил благодарность президенту Саркисяну за принятое приглашение и участие в 12-ом ежегодном экономическом форуме, который в этом году проходит под девизом "Вдохновляющий рост: люди, города, экономики".
"Ваше участие, несомненно, сделает форум ещё более значимым. Наши страны связывают крепкие узы дружбы и партнерства. У истоков нашего сотрудничества стоял наш Первый Президент – Елбасы Нурсултан Назарбаев. Он всегда очень внимательно относился к развитию сотрудничества с Арменией. Наше сотрудничество развивается и в рамках Евразийского экономического союза, Организации Договора о коллективной безопасности и, в первую очередь, в Организации Объединённых Наций", - отметил президент Казахстана.
Президент Армен Саркисян выразил благодарность за приглашение участвовать в форуме и отметил, что особенно приятно находиться в городе Нур-Султан - столице дружественного Казахстана, носящей имя Первого Президента Нурсултана Назарбаева, который внёс значительный вклад как в развитие своей страны, так и в развитие армяно-казахстанских отношений.
"Наши два народа общаются на протяжении веков. Отношения между нашими государствами имеют глубокие корни, и являются ярким примером дружбы и сотрудничества. Мы в 21-ом веке, который будет существенно отличаться от 20-го века. И в этом контексте, думаю, что взаимодействие между Арменией и Казахстаном может пойти дальше как в экономической сфере, включая новые технологии, так и в сфере культуры", - подчеркнул президент Саркисян.
Президенты Армении и Казахстана коснулись вопросов сотрудничества как на двустороннем уровне, так и в многосторонних форматах – в рамках Евразийского экономического союза и ОДКБ. Подчеркнута важность взаимодействия в торгово-экономической, культурной и гуманитарной сферах.
Президенты особо подчеркнули роль армянской общины Казахстана с точки зрения укрепления и развития исторически сложившихся дружественных отношений. Президент Токаев с теплотой говорил об армянской общине, отметив, что они являются достойными гражданами Казахстана и вносят свой вклад в дело социально-экономического развития страны.