«Բոլորին բոլորի հետ» գերիների փոխանակման սկզբունքը չի տարածվում մարդասպանների վրա. ԱԳՆ
«Բոլորին բոլորի հետ» գերիների փոխանակման սկզբունքը չի տարածվում մարդասպանների վրա: Մայիսի 21-ին ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը: Ավելի վաղ այս մասին հայտարարել էր Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, հայտնում է News.am-ը
Աննա Նաղդալյանը հիշեցրել է, որ Արցախի իշխանություններն այս հարցն արդեն մեկնաբանել են: «Հայաստանը հանձնառու է մարդասիրական գործողություններին: Սակայն դրանք չպետք է խրախուսեն անպատժելիությունը, հատկապես ծանր հանցագործություններով: Անչափահասի սպանությունը առանձնապես ծանր հանցագործություն է: «Բոլորին բոլորի հետ» սկզբունքը ելք չէ, քանի որ կարող է դառնալ մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտման խրախուսում: Ատելության հիմքով անպատժելի հանցագործությունները նոր հանցագործություններ են հրահրում:
Առավել ևս հիմքեր կան ենթադրելու, որ հանցագործները հերոսացվելու են: Մենք արդեն հանցագործի նման հերոսացման ականատեսը եղել ենք: Նա ազգային հերոս հռչակվեց միայն հայի սպանության համար: Մենք պետք է կանխենք նման գործողությունները»,- շեշտել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը:

''All for All'' Principle of Exchanging Captives Doesn't Apply to Murderers
The "all for all” principle, which suggests exchange of all the captives and arrestees, does not apply to murderers. Anna Naghdalyan, spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia, stated this at Tuesday's press briefing. Earlier, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov had stated this principle, News.am reports.
"Armenia is committed to humanitarian acts, but they should not encourage impunity - especially with grave crimes; the murder of a minor is a particularly grave crime," the Armenian MFA spokesperson stressed. "The principle of 'everyone with everyone' is not a way out, since it can become an encouragement of violation of human rights and international humanitarian law.
"Unpunished crimes on the basis of hatred provoke new crimes. Moreover, there are grounds to assume that the criminals will be glorified. We have already witnessed such glorification of a criminal. He was declared a national hero [in Azerbaijan] solely for the murder of an Armenian. We must prevent such acts."