Պոլսո հայոց պատրիարքի ընտրության հարցը կքննվի Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանում
Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը մայիսի 22-ին քննելու է Հայոց պատրիարքի ընտրության հետ կապված դատարանների կայացրած վճիռներում կրոնի ու խղճի ազատության հոդվածի խախտման դեմ ներկայացված հայցը։ Այս մասին  փոխանցում է News.am-ը` հղում կատարելով թուրքական T24.com կայքին։
Պոլսո հայոց պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանի անբուժելի հիվանդությունից հետո սկսած 2008 թվականից նոր պատրիարք ընտրելու համար գործընթաց էր սկսվել, որը տարբեր պատճառներով մերժվել էր, այդ թվում դատարանների կողմից։
Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը քննելու է անցած 11 տարում դատարանների կողմից մերժված հայցերում կրոնի և խղճի ազատության խախտման հոդվածի առկայությունը։

Failed Elections of Armenian Patriarch of Constantinople to be examined at Turkey Constitutional Court
On May 22 the Turkish Constitutional Court will consider the issue of failure to elect an Armenian Patriarch of Constantinople for over a decade, Public Radio of Armenia reports, referring to Ermenihaber.am reports.
The late Patriarch Mesrob Mutafyan’s inability to perform his duties from 2008 prompted the Armenian community to initiate a process of election of his successor. However, the Turkish state declared in 2010 that a new Patriarch could not be elected as long as the acting Patriarch was alive and allowed to elect a General Vicar. Archbishop Aram Ateshyan was elected to the post that had never existed before.