Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը կրոնի ազատության խախտում է համարել Հայոց պատրիարքի ընտրությունը խոչընդոտելը
Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը թուրքական իշխանությունների կողմից Հայոց պատրիարքի ընտրությունները տարբեր պատճառներով խափանելը համարել է կրոնի ազատության խախտում։
Ինչպես տեղեկացնում է News.am-ը, հղում կատարելով Ստամբուլի հայկական «Ակոս»-ին, Սահմանադրական դատարանը ուսումնասիրել է Հայոց պատրիարքի ընտրության համար կազմված նախաձեռնող խմբի հայցադիմումը և բավարարել այն՝ որոշելով, որ խախտվել է Թուրքիայի Սահմանադրության 24-րդ հոդվածը, այսինքն` կրոնական ազատության խախտում է տեղի ունեցել։
Նշենք, որ 2008 թվականին Պոլսո Հայոց պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանը հիվանդության պատճառով չի կարողացել կատարել պարտականությունները։ Հայ համայնքը բազմաթիվ անգամ դիմել է թուրքական իշխանություններին՝ նոր պատրիարք ընտրելու համար, սակայն մշտապես մերժում է ստացել։ Թուրքական իշխանությունները նշանակել են փոխպատրիարք ի դեմս արք. Արամ Աթեշյանի։
Այս տարվա մարտին արք. Մեսրոպ Մութաֆյանը մահկանացուն կնքեց, որից հետո դե յուրե բացվեց նոր պատրիարք ընտրելու հնարավորություն։

КС Турции счел нарушением свободы религии поведение властей в связи с выборами Константинопольского патриарха
Конституционный суд Турции счел поведение властей по части процесса выборов Константинопольского патриарха Армянской апостольской церкви нарушением свободы  религии.
Как сообщает армянская газета Стамбула "Акос", КС изучил иск инициативной группы относительно выборов Константинопольского патриарха ААЦ и удовлетворил его, решив, что нарушена 24 статья Конституции Турции, то есть имело место нарушение религиозной свободы, передает News.am
Напомним, что после болезни Константинопольского патриарха ААЦ Месропа Мутафяна, начиная с 2008 года, начался процесс по избранию нового патриарха, который по разным причинам был отклонен, в том числе и судами. В  марте текущего года Мутафян скончался, после чего уже де-юре появилась правовая возможность избрать нового патриарха.