Մեր ծրագրերը միտված են լինելու քաղհասարակության և նրա դերի ամրապնդմանը. «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Նաիրա Կարապետյանի հետ։
- Տիկի´ն Կարապետյան, վերջերս Ձեր ֆեյսբուքյան էջում նշել էիք, որ դարձել եք «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ։ Ի՞նչ առաջնահերթություններ եք տեսնում:
-Իրականում, տևական ժամանակ է, ինչ մասնակցում եմ «Եվրոպական ինտեգրացիայի» կողմից տարվող աշխատանքներին։ Ես ունեմ եվրոպական կառույցների հետ աշխատանքի մեծ փորձ խորհրդարանական շրջանակներում` մասնավորապես ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության կազմում: Իսկ կազմակերպության հիմնական գերակայություններն են եվրաինտեգրումը, հակամարտությունների տրանսֆորմացիան և խաղաղաշինությունը, եվրոպական փորձի ուսումնասիրմամբ և կիրառմամբ քաղաքացիական հասարակության ներգրավման հնարավորությունները փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման հարցերում, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կարողությունների կառուցումն ու զարգացումը և այլն:
Ներկայումս կարծես թե տարըմբռնում կա եվրոպական ուղղության վերաբերյալ՝ կախված մի շարք օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներից: Հետևաբար` առավել քան կարևոր է մեր հասարակությանը հասանելի դարձնել եվրոպական իրական արժեքները՝ միևնույն ժամանակ հաշվի առնելով մեր ազգային հոգեկերտվածքը։
Բացի այդ, եվրոպական կառույցների աշխատանքը չի սահմանափակվում միայն ՀՀ իշխանությունների հետ շփումով: Մեծ է նաև հասարակական կազմակերպությունների դերը քաղաքական օրակարգի ձևավորման հարցում: Այս համատեքստում նշեմ ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման գործընթացում քաղհասարակության հետ երկխոսության կարևորությունը, քանի որ քաղհասարակությունը հանդիսանում է այդ գործընթացի անմիջական մասնակիցը, և այդ ուղղությամբ դեռ շատ անելիքներ կան:
-Ներկայումս ի՞նչ ծրագրեր ունեք:
- Նախ նշեմ, որ ծրագրերը միտված են լինելու քաղհասարակության և նրա դերի ամրապնդմանն ու զարգացմանը: Մենք շարունակելու ենք երկրում ներկա գործընթացներին մեր ակտիվ մասնակցությունը: Այսօր ունենք մի իրավիճակ, երբ հասարակական դաշտը, կարծես թե քաղաքականացվում է: Բազմաթիվ հասարակական գործիչներ ձգտում են մուտք գործել քաղաքական դաշտ, և այսօր հասարակական դաշտում առկա են բացեր: Մեկ անգամ ևս ուզում եմ ընդգծել քաղաքացիական հասարակության իմպերատիվ կարևորությունն անկողմնակալ, մասնագիտական և կշռադատված աշխատանքի արդյունքում երկրում առկա իրական օրակարգի ներկայացման և իրականացման հարցում։
-Գերակայություններում նշեցիք հակամարտությունների տրանսֆորմացիայի մասին: Ի՞նչ է դա ենթադրում:
- Տարիներ շարունակ «Եվրոպական ինտեգրացիան» իրականացրել է ծրագրեր` ուղղված Արցախյան հակամարտության հարցում խաղաղության հաստատմանը նպաստելուն, երեք հանրությունների միջև շփումներին, այդ թվում` դիտարկելով հակամարտությունների կարգավորման եվրոպական փորձը: Սպասվող ծրագրերի մասին թույլ տվեք հիմա չմանրամասնել: Բնականաբար, մեր աշխատանքը տեսանելի և բաց է լինելու, պատրաստ ենք համագործակցության:

"Важно довести до нашего общества реальные европейские ценности": Наира Карапетян
Собеседник ИАА "Армедиа" – руководитель неправительственной организации "Европейская интеграция" Наира Карапетян.
- Г-жа Карапетян, на своей страничке в Facebook Вы недавно написали о том, что стали председателем неправительственной организации "Европейская интеграция". Какими будут приоритеты вашей работы?
- Я уже давно принимаю участие в деятельности НПО "Европейская интеграция". Кроме того, у меня - большой опыт работы с европейскими структурами в парламентских кругах, в частности, в составе армянской делегации ПАСЕ. Основные приоритеты организации - европейская интеграция, трансформация конфликтов и миротворчество, возможности для вовлечения гражданского общества в развитие малого и среднего бизнеса - на основе изучения и применения европейского опыта, а также наращивание потенциала и развитие организаций гражданского общества и т. д.
В настоящее время, на мой взгляд, есть не совсем правильное восприятие европейского направления, исходя из объективных и субъективных причин. Поэтому очень важно довести до нашего общества реальные европейские ценности, учитывая в то же время наш национальный менталитет.
Работа европейских структур не ограничивается только контактами с властями Армении. В формировании политической повестки огромна также роль неправительственных организаций. В этом контексте я хотела бы отметить важность диалога с гражданским обществом для реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, поскольку гражданское общество - непосредственный участник этого процесса, и в этом направлении еще многое предстоит сделать.
- Расскажете о планах?
- Хотела бы отметить, что наши проекты будут направлены на укрепление и развитие гражданского общества и расширение его роли. Мы продолжим наше активное участие в процессах, которые идут в нашей стране. Сегодня в Армении создалась ситуация, когда общественное поле все более политизируется. Многие общественные деятели устремились на политическую арену, и в общественной сфере появились некие пробелы. Еще раз хотела бы подчеркнуть чрезвычайную важность гражданского общества в формировании и реализации реальной повестки в стране – как результат беспристрастной, профессиональной и взвешенной работы.
- В качестве приоритетов Вы упомянули трансформацию конфликтов. Раскроете скобки?
- Много лет подряд НПО "Европейская интеграция" реализовывала проекты, направленные на содействие установлению мира в Карабахе и диалогу между тремя обществами – на основе европейского опыта разрешения конфликтов. Предстоящие проекты позвольте пока не детализировать. Естественно, мы готовы к сотрудничеству, и наша работа будет открытой для всех. И я, и члены нашей команды всегда доступны для всех заинтересованных сторон.