Այսօր Եվրախորհրդարանի ընտրությունների եզրափակիչ օրն է
Այսօր՝ մայիսի 26-ին, Եվրամիության անդամ 28 երկրներից 21-ում մեկնարկել են Եվրախորհրդարանի ընտրություններըը: ԵՄ անդամ մնացած 7 երկրներում՝ Նիդերլանդներում, Մեծ Բրիտանիայում, Իռլանդիայում, Չեխիայում, Սլովակիայում, Լատվիայում և Մալթայում քվեարկությունը տեղի է ունեցել մայիսի 23-25-ը:
Այսօր Եվրախորհրդարանի ընտրությունների եզրափակիչ օրն է: Եվրամիության բոլոր երկրների քվեարկության արդյունքները Եվրախորհրդարանում կհրապարակվեն այսօր՝ մայիսի 26-ի երեկոյան՝ անկախ քվեարկության անցկացման օրից: Այս մասին փոխանցում է Euronews-ը:
Ընտրությունների արդյունքում 2019-2024թթ. պաշտոնավարման համար կընտրվի 751 պատգամավոր: Յուրաքանչյուր երկրից պատգամավորների թիվը հաշվարկվում է ըստ տվյալ երկրի բնակչության թվաքանակի: Ամենաշատ մանդատ կստանա Գերմանիան՝ 96, ամենաքիչը՝ 6 մանդատ, կստանան Կիպրոսը, Մալթան և Լյուքսեմբուրգը:
Եվրախորհրդարանի ընտրությունների արդյունքներով փոփոխություն է կրելու նաև Եվրոպական հանձնաժողովի կազմը:

Сегодня – заключительный день выборов в Европейский парламент
Сегодня – заключительный день выборов в Европейский парламент в странах ЕС. На избирательные участки придут граждане 21 государства Евросоюза. Граждане остальных семи стран ЕС (Нидерландов, Великобритании, Ирландии, Чехии, Словакии, Латвии и Мальты) уже проголосовали 23-25 мая, теперь выборы пройдут в оставшейся 21 стране сообщества.
Выборы проходят в разных странах в разные дни с 23 по 26 мая. Первыми – в четверг – проголосовали жители Великобритании и Нидерландов. В пятницу выборы стартовали в Чехии и Ирландии. В субботу – в Латвии, Словакии, Люксембурге и на Мальте. Об этом передает Euronews.
Первые общие итоги выборов в Европейский парламент станут известны уже вечером, так как согласно нормам проведения выборов, их результаты по всем странам (независимо от дня голосования) дольны быть оглашены Европарламентом сегодня вечером.