Մի քիչ տարօրինակ չէ՞ր լինի ինձ ԵԱՏՄ հնգամյակի առիթով մեդալ տալը. Փաշինյան
Նուր-Սուլթանում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է լրագրողների մի քանի հարցի, հայտնում է Factor.am-ը:
«Պուտինի հետ հանդիպում նախատեսված չի եղել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերվում է Նազարբաևից չստացած մեդալին, ապա պարոն Փաշինյանն ասել է.«Մի քիչ տարօրինակ չէ՞ր լինի ինձ ԵՏՄ հնգամյակի առիթով մեդալ տալը»:
Նշենք, որ Նուր-Սուլթանում Եվրասիական տնտեսական Բարձրագույն խորհրդի նիստից առաջ Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի անվան շքանշանով է պարգևատրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին և Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովին:

Nikol Pashinyan about not Receiving a Presidential Order in Kazakhstan
Armenia's PM Nikol Pashinyan, who is on a working visit in Nur-Sultan answered the questions of journalists, Factor.am reports.
Asked why he was not awarded by the President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, Pashinyan answered: "Wouldn't it be a little bit strange to give me a medal on the occasion of the fifth anniversary of the establishment of the Eurasian Economic Union?
Nikol Pashinyan also stated that he was not scheduled to met with Putin.
Before the session of the Supreme Eurasian Economic Council in Nur-Sultan, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev organized an award ceremony. According to Interfax, President of Russia Vladimir Putin, President of Belarus Alexander Lukashenko and President of Krgyzstan Sooronbay Zheenbekov were awarded the Nursultan Nazarbayev Order.