Հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման ռեժիմը վերահսկող միջազգային մեխանիզմների ներդրումն անհետաձգելի է. Արցախի ԱԳՆ
Լարվածության աճ նախաձեռնելու ադրբեջանական կողմի փորձը մեկ անգամ ևս հաստատում է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման ռեժիմը վերահսկող միջազգային մեխանիզմների ներդրումն անհետաձգելի է։ Այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Նրանում մասնավորապես նշվում է.
«Ս․ թ․ հունիսի 1-ին Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է հրադադարի ռեժիմը, որի արդյունքում Արցախի Պաշտպանության բանակի զինծառայող է սպանվել։ Այդ կանխամտածված սպանությանը նախորդել է արցախյան կողմի հասցեին մտացածին մեղադրանքներով ապատեղեկատվական արշավը, թե իբր Արցախի կողմից ադրբեջանական բանակի դիրքերի գնդակոծության արդյունքում ադրբեջանցի զինծառայող է զոհվել։
Այդ կապակցությամբ անհրաժեշտ է նշել, որ Արցախի Պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունն անմիջապես արձագանքել է ապատեղեկատվությանը՝ հավաստիացնելով, որ արցախյան կողմն անշեղորեն պահպանում է կրակի դադարեցման ռեժիմը։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի այդ ապատեղեկատվական արշավը նպատակ ուներ անհրաժեշտ տեղեկատվական ֆոն ստեղծել կրակի դադարեցման ռեժիմի հետագա խախտման համար։ Երկու դրվագներն էլ նույն շղթայի օղակներն են և կարող են վկայել կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված իր պարտավորությունները պահպանելու Ադրբեջանի չկամության մասին։
Լարվածության աճ նախաձեռնելու ադրբեջանական կողմի փորձը մեկ անգամ ևս հաստատում է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման ռեժիմը վերահսկող միջազգային մեխանիզմների ներդրումն անհետաձգելի է։ Այդ ջանքերի շրջանակներում անհրաժեշտ է վերջապես իրականացնել 2016 թ․ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում են կրակի դադարեցման ռեժիմի հնարավոր խախտումների հետաքննությանը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնմանը՝ նրա դիտարկման հնարավորությունների ավելացման նպատակով։
Նմանատիպ մեխանիզմը թույլ կտա ոչ միայն օպերատիվ կերպով արձագանքել հնարավոր միջադեպերին, այլ նաև խուսափել կրակի դադարեցման ռեժիմը խախտելու փոխադարձ մեղադրանքներից և մտացածին պատրվակներով լարվածության աճից։
Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը ցավակցություն է հայտնում Արցախի Պաշտպանության բանակի զոհված զինծառայող Սիփան Մելքոնյանի հարազատներին և մտերիմներին»:

Introducing an International Mechanism of Control over the Cease-Fire in the Area of the Azerbaijan-Karabakh Conflict Is Urgent: Artsakh MFA
The attempt by the Azerbaijani side to initiate an escalation of tension serves as yet another evidence of the urgency of introducing an international mechanism of control over the cease-fire in the area of the Azerbaijan-Karabakh conflict, Artsakh Foreign Ministry statement says.
''On June 1, the Azerbaijani side has blatantly violated the cease-fire regime, as a result of which a serviceman of the Artsakh Defence Army was killed. This premeditated killing was preceded by a disinformation campaign with fabricated accusations against Artsakh of alleged shooting of positions of the Azerbaijani army, which resulted in the death of an Azerbaijani serviceman.
In this regard, it should be noted that the Press Service of the Artsakh Ministry of Defence immediately reacted to the disinformation and assured of the strict compliance by the Artsakh side with the cease-fire regime.
It is obvious that this disinformation campaign by Azerbaijan aimed to create the necessary information background for the subsequent violation of the cease-fire. Both episodes are links in the same chain and may indicate Azerbaijan’s unwillingness to comply with its obligations to strengthen the cease-fire.
The attempt by the Azerbaijani side to initiate an escalation of tension serves as yet another evidence of the urgency of introducing an international mechanism of control over the cease-fire in the area of the Azerbaijan-Karabakh conflict. As part of these efforts, it is necessary to finally start the implementation of the agreements reached in Vienna and St. Petersburg in 2016 on investigating possible cease-fire violations, as well as on expansion of the office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office with a view to increasing their monitoring capacities.
Such a mechanism will allow not only to promptly respond to possible incidents, but also avoid mutual accusations of violations of the cease-fire regime and prevent the escalation of tension under false pretexts.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh expresses sincere condolences to the family and friends of deceased serviceman of the Artsakh Defence Army Sipan Melkonyan'', the statement reads.