Փարիզցիներին խորհուրդ են տալիս Նոտր Դամի հրդեհի պատճառով ստուգել արյան մեջ կապարի պարունակությունը
Փարիզի իշխանությունները խորհուրդ են տալիս Սիթե կղզում բնակվող երեխաներին և կանանց (այստեղ է գտնվում ապրիլին այրված Նոտր Դամ տաճարը) կապարի մակարդակի բարձրացման պատճառով արյուն հանձնել ծանր մետաղի առկայությունը ստուգելու համար: Ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին նշված է Ֆրանսիայի առողջապահության տարածաշրջանային գործակալության (ARS) հաղորդագրության մեջ:
«Գործակալությունն առաջարկում է Սիթե կղզում բնակվող 7 տարեկանից փոքր երեխաներ ունեցող ընտանիքներին և հղի կանանց կապարի պարունակության վերահսկման համար արյան անալիզ հանձնել»,- նշված է փաստաթղթում:
Սիթե կղզու կապարով աղտոտվածության պատճառը Փարիզի Աստվածամոր տաճարի հրդեհն է: Ապրիլի 17-ից չի գրանցվել օդի աղտոտվածության վտանգ, բայց բարձր ցուցանիշներ են նկատվել բնահողում և հարակից շենքերում:
Ապրիլի վերջին իշխանություններն արդեն զգուշացրել էին տաճարի շրջանում կապարով աղտոտվածության մասին: Նշվում էր, որ կապար է պարունակվել տաճարի ծայրաձողում:

Парижанам посоветовали проверить кровь на свинец из-за пожара в Нотр-Даме
Власти Парижа рекомендуют детям и беременным женщинам, живущим на острове Сите, где находится сгоревший в апреле собор Нотр-Дам, сдать кровь на наличие свинца из-за повышения уровня тяжелого металла, говорится в сообщении регионального агентства здравоохранения (ARS), передает ''РИА Новости''
Согласно коммюнике, исследования, бравшиеся в течение нескольких недель, показывают, что следы свинца значительно сократились. Но из-за того, что анализы ребенка показали высокое содержание свинца, ARS выступило с напоминанием о мерах предосторожности.
"Агентство предлагает семьям с детьми младше семи лет и беременным женщинам, живущим на острове Сите, сдать анализ крови на свинец для наблюдения", - отмечается в документе.