Առաջարկվում է ԱԱՀ-ից ազատել էլեկտրամոբիլների ներկրումը
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ հունիսի 6-ին հրավիրած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննության է առել ՀՀ կառավարության հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Առաջարկվում է մինչև 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ն ավելացված արժեքի հարկից ազատել էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը մեր երկիր, ինչը կնպաստի դրանց թվաքանակի ավելացմանն ու մթնոլորտային օդի աղտոտվածության նվազեցմանը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո կառավարությունը ներկայացրել է խմբագրական բնույթի առաջարկություններ:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկել է ԱԱՀ-ից ազատել նաև էլեկտրական շարժիչով հեծանիվների և 1 2 ու ավելի նստատեղ ունեցող էլեկտրական շարժիչով ավտոբուսների ներկրումը:
Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ այդ առաջարկությունն արդեն ներառված է գործող օրենքում:
Քննարկման արդյունքում հանձնաժողովականները դրական եզրակացություն են ներկայացրել օրենսդրական նախաձեռնությանը՝ ընդգրկելու այն հունիսի 7-ի ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստի օրակարգում:

В Парламенте Армении предлагается освободить от НДС импорт электромобилей
6 июня на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам под председательством Б.Туняна обсужден во втором чтении проект о внесении дополнения и изменения в Налоговый кодекс РА. Предлагается до 31 декабря 2021 г. освободить от НДС импорт в РА транспортных средств с электрическим двигателем, что посодействует увеличению их количества и снижению загрязненности атмосферного воздуха.
Заместитель министра окружающей среды РА И.Капланян сообщила, что после первого чтения правительство представило предложения редакционного характера.
Фракция ППА предложила освободить от НДС также импорт велосипедов с электрическим двигателем и автобусов на 12 и более мест с электрическим двигателем.
Заместитель министра пояснила, что данное предложение уже включено в действующий закон.
В итоге дебатов члены комиссии вынесли положительное заключение по законодательной инициативе – для включения ее в повестку дня внеочередного заседания НС 7 июня.