Հակոբ Արշակյանը ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալի հետ քննարկել է համագործակցության հնարավորությունները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը ԱՄՆ աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական հարցերով փոխտեղակալ Դեյվիդ Միլեի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է նորաստեղծ նախարարության խնդիրները, արդեն իսկ ուրվագծված հետագա ծրագրերը և այդ առնչությամբ անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության գիտական, տեխնոլոգիական, կրթական, գործարար ոլորտների ներուժին։
Նախարարը նշել է նաև, որ կառավարման ոլորտում ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները, գործարար և մրցակցային միջավայրերի բարելավումը ստեղծել են անհրաժեշտ բոլոր պայմանները ոլորտի զարգացման համար: Համագործակցությունն այս ոլորտում անկասկած զարգացման մեծ հեռանկար ունի` պայմանավորված ԱՄՆ-ում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման բարձր մակարդակով և ՀՀ-ում գիտակրթական ներուժի առկայությամբ, որը պետք լավագույնս օգտագործել, ընդ որում՝ գործել պետք է այնպիսի արագությամբ, ինչպես զարգանում են տեխնոլոգիաները:
Փոխտեղակալ Միլեն կարևորել է ԱՄՆ-ում հայկական սփյուռքի դերը այս ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցությունը զարգացնելու համար:
Կողմերն անդրադարձել են նաև ԱՄՆ-ից Հայաստան երկակի նշանակության ապրանքների և տեխնոլոգիաների արտահանման սահմանափակումներին և պատրաստակամություն են հայտնել համագործակցել այդ բնագավառում։
Հանդիպման ավարտին նախարարը ամերիկյան կողմին հրավիրել է մասնակցելու հոկտեմբերի 6-9-ը Հայաստանում անցկացվելիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովին (WCIT-2019):

Armenian minister of high technological industry Hakob Arshakyan met with US Deputy Assistant Secretary for Trade Policy and Negotiations David Meale on the sidelines of his working visit to the United States, Armenpress reports.
During the meeting minister Arshakyan introduced the issues of the new ministry, the already outlined projects and touched upon Armenia’s scientific, technological, educational and business potential.
The minister said the Armenian government’s ongoing reforms in management, improvement of business and competitive environment have created all necessary conditions for the development of the field. The cooperation in this sector has a great development prospect given the high level of development of the field in the US and the existence of scientific and educational potential in Armenia which should be used at best.
David Meale highlighted the role of the Armenian Diaspora in the US for developing the cooperation between the two countries.
The sides also touched upon the export restrictions of dual-use goods and technologies from the US to Armenia and expressed readiness to cooperate in this area.
At the end of the meeting the minister invited the American side to take part in the World Congress on Information Technology (WCIT 2019) which will take place in Armenia on October 6-9.