Էրդողանը` Մակրոնին. «Իսկ դու ո՞վ ես ընդհանրապես»
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունը, որում կոչ էր անում Թուրքիային դադարեցնել Միջեկրական ծովի Կիպրոսի «բացառիկ գոտում» նավթի և գազի հորատման աշխատանքները, հայտնում է xinhuanet-ը
«Ֆրանսիայի նախագահը ցանկանում է, որ մենք դադարեցնենք աշխատանքները: Այդ ի՞նչ ես խոսում։ Մենք Կիպրոսի հետ ափ ենք կիսում։ Թուրքիան Կիպրոսի հարցում երաշխավոր երկիր է։ Հունաստանն ու Մեծ Բրիտանիան նույնպես երաշխավոր երկրներ են։  Իսկ դու ո՞վ ես ընդհանրապես»։
Ավելի վաղ, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կոչ է արել Թուրքիային դադարեցնել «անօրինական գործունեությունը» Կիպրոսի ափերի բացառիկ տնտեսական գոտում: «Ես ուզում եմ կրկին հաստատել իմ համերաշխությունը Կիպրոսի հետ և իմ աջակցությունը նրա ինքնիշխանությանը: Թուրքիան պետք է դադարեցնի անօրինական գործունեությունը Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում», – ասել է Ֆրանսիայի նախագահը:

"А ты кто такой": Эрдоган – Макрону
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Турция не прекратит разведку газа на Кипре, несмотря на соответствующие призывы со стороны южно-европейских лидеров, передает Ermenihaber.am.
Эрдоган комментируя заявления Эмманюэля Макрона, который призвал Турцию прекратить разведку газа на Кипре, заявил: "Что здесь делает Франция? Турция на Кипре - страна-гарант. Греция и Великобритания - тоже имеют полномочия гарантов. А ты кто такой (Макрон)? Покажите, что у Вас есть доверенность. Это будет означать, что Вы оставили президентство и начали работать адвокатом".
После саммита южно-европейских членов ЕС в Валлетте семь стран-участниц в пятницу выпустили совместное заявление, в котором выразили "серьезную озабоченность по поводу идущих или потенциальных буровых работ в исключительной экономической зоне Кипра".