Կոսովոյի դասերը աշխարհի և հայերի համար
Կոսովոյի հակամարտությունը, որը աշխարհի շատ երկրներ համարում են լուծված՝ աշխարհի 100-ից ավելի երկրների կողմից նրա անկախության ճանաչման շնորհիվ, այժմ կրկին սպառնում է դառնալ աշխարհի նորությունների թոփ-թեման: Կոսովոյի իշխանությունները հայտարարել են Ալբանիային միանալու հնարավորության մասին: «Մեծ Ալբանիա» գաղափարը նորից հայտնվել է եվրոպական ԶԼՄ-ների կիզակետում՝ բնականաբար, խառնաշփոթի մատնելով Կոսովոյի անկախությունը ճանաչած երկրներին:
Այս թեման կարծես Հայաստանի և Արցախի «կողքով անցավ». չհնչեցին քաղաքական գնահատականներ, թեմային պատշաճ ուշադրություն չհատկացվեց նաև վերլուծաբանների  և լրատվամիջոցների կողմից: Անկախ պնդումներից, որ «Կոսովոն նախադեպ չէ» մյուս հակամարտությունների համար, Կոսովոն կշարունակի նախադեպ մնալ ողջ աշխարհի համար, քանի որ երկակի ստանդարտներն ու օրենքների ընտրողական կիրառումն անընդունելի է:
Դեռ նախորդ տարի Ալբանիայի և Կոսովոյի իշխանությունները հայտարարել էին «2025 թվականին ալբանացիների միավորման միասնական ռազմավարություն» մշակելու մտադրության մասին: Կոսովոյի Պեչ քաղաքում ծրագիրը հրապարակել է Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռաման: Նա կոչ է արել Կոսովոյի վարչապետին աշխատանք սկսել «Ալբանիայի և Կոսովոյի միավորման ազգային ծրագրի» շուրջ: Ռաման ասել է, որ Ալբանիան և Կոսովոն «հոգնել են սպասել ԵՄ-ի կողմից Կոսովոյի համար մուտքի արտոնագրային ռեժիմը ազատականացնելուն» և, ընդհանրապես, «չի կարելի անվերջ սպասել Եվրամիության որոշմանը`երկու երկրների միավորման մասով»:
2019 թվականի հունվարի 1-ին Ալբանիայի և Կոսովոյի սահմանին հաստատվեց համատեղ վերահսկողություն: Ալբանիայի ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ դա արվել է «դյուրացնելու Ալբանիայի և Կոսովոյի միջև ազատ տեղաշարժը»: Հետագայում կողմերը մտադիր են միավորել իրենց օտարերկրյա դիվանագիտական ​​հաստատությունները և այլ երկրներում ունենալ ընդհանուր դեսպանատներ: Արդյոք դա «միացում» չէ՞, որի մասին հայ ժողովուրդը երազում էր Ղարաբաղյան շարժման նախաշեմին: Այնուամենայնիվ ... «ինչը թույլատրվում է ալբանացիներին, հայերին չի՞ կարելի»: Սակայն, ինչպես ասում են արևմտյան պաշտոնյաները, Կոսովոն «նախադեպ չէ»:
Ինչպես գրում է Koha ditore-ը, Կոսովոյի արտգործնախարարի  նախաձեռնությամբ Պրիշտինան և Տիրանան կզբաղվեն «Ալբանական ազգն առաջիկա 50 տարիներին» խորագրով ուսումնասիրության նախապատրաստությամբ, որը պետք է դառնա «Բալկաններում ալբանական ազգի զարգացման և ամրապնդման հարթակ»: Ալբանիայի վարչապետը նույնիսկ հայտարարել է, որ միավորումն անխուսափելի է, և հարցն այն է, թե արդյո՞ք դա տեղի կունենա «Եվրամիության միասնական ինտեգրման միջոցով», թե՞ կդառնա արձագանք «Եվրամիության կուրությանը և ծուլությանը»:
Գուցե, Կոսովոյի անկախությունը ճանաչած «կույր» երկրները կհասկանա՞ն, որ Կոսովոյի բնակիչներին իրականում անկախություն չէր պետք: Հնարավոր է, նրանց ավելի լա՞վ է հաջողվել հաղթահարել «անկախությունից»  «միացում» տանող անցումային շրջանը:  Կամ, թերևս ամենակարևոր հարցը՝ գուցե այդ ժամանակ Կոսովոյի անկախությունը ձեռնտո՞ւ էր աշխարհի հզորներին, այդ պատճառով էլ այդ գաղափարը դարձավ իրականություն: Հիշեցնենք, որ արևմտյան ղեկավարները բազմիցս խոսել են Կոսովոյի «առանձնահատուկ» և եզակի լինելու մասին` նշելով Հարավսլավիայի անկումը, էթնիկ զտումները և ՄԱԿ-ի հովանավորչությունը:
Սակայն Ղարաբաղյան շարժումը ևս սկիզբ է առել ԽՍՀՄ փլուզումից հետո, այնտեղ ևս  էթնիկ հողի վրա սպանում էին, ռմբակոծում էին քաղաքներ և գյուղեր: Այնտեղ ՄԱԿ-ի միջամտությունը չկար, և ինքնուրույն էր կազմակերպվում պաշտպանությունը: Սակայն ընդհանուր առմամբ, Կոսովոն շատ լավ «նախադեպ» կարող է լինել այնպիսի դեպքերում, ինչպիսին, օրինակ, Ղարաբաղն է:
Ընդ որում, Կոսովոյի հարցի կարգավորման բանակցությունների ընթացքում երեք հիմնական սկզբունքներ են համաձայնեցվել. Կոսովոն չի կարող վերադարձվել Սերբիայի հսկողության տակ, չի կարող բաժանվել և չի կարող միանալ այլ պետության: Կոսովոյի՝ Ալբանիային միանալու մասին այսօրվա հայտարարությունները (ինչպեսև նախորդները), խոսում են այն մասին, որ Կոսովոյի և Ալբանիայի ալբանացիները, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի և աշխարհի այլ երկրների ներկայացուցիչները, ովքեր ճանաչել են Կոսովոյի անկախությունը, առնվազն անկեղծ չէին Կոսովոյի ինքնիշխանության հարցում:
Եթե այդ երկրները անկեղծ լինեին, այսօր նրանք հետ կկանչեին Կոսովոյի անկախության ճանաչումը, չէ՞ որ, այդ երկիրը, պաշտոնական մակարդակով, հայտարարում է, որ չի ցանկանում անկախ լինել: Միթե՞ ժամանակակից համաշխարհային կարգը «ցնցած» Կոսովոյի նախադեպը նորից կսասանի Եվրոպան`հանուն «մեծ ալբանական» հավակնությունների:
Հուլիսի սկզբին Բելգրադը և Պրիշտինան բանակցությունների նոր փորձ են պլանավորում, որի ընթացքում, ինչպես և սպասվում է, Արևմուտքը Կոսովոյի հարցում կներկայացնի «ճանապարհային քարտեզ», որը թույլ կտա երկու կողմերին պահպանել գործողությունների ազատությունը նշված շրջանակներում: Շատ տարիներ առաջ՝ Կոսովոյի անկախության նախաշեմին, Ալբանիայի այն ժամանակվա վարչապետ Սալի Բերիշան հայտարարել էր, որ «Կոսովոյի՝ Ալբանիային միանալու գաղափարը չի համապատասխանում Ալբանիայի ժողովրդի շահերին և կարող է միայն վնաս հասցնել»: Նրա խոսքերով, սահմանների վերաբաշխման դեպքում, ալբանացիները կարող են կորցնել այլ տարածքներ, ինչը «աններելի կլինի»:
Այժմ, միջազգային հարաբերությունների փոխվելուն զուգընթաց փոխվել է նաև միջազգային դերակատարների հռետորաբանությունը: Սա հիանալի օրինակ է Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների համար, որոնք պետք է կարողանան խոսել աշխարհի հետ հասկանալի լեզվով և իրենց շահերն առաջ տանեն: Եվ մենք ունենք մեկ հետաքրքրություն, որը պետք է դրվի մեր հռետորաբանության հիմքում. Հայաստանը և Արցախը պետք է միասին լինեն: Քանի որ միայն միասին կարելի է այսօր դիմակայել Ադրբեջանի անթաքույց ռազմական ագրեսիային: Եվ աշխարհը, կամ, օրինակ, ՄԱԿ-ը, պետք է օգնեն մեզ այս հարցում, քանի որ  Կոսովոն  եղել է, կա, և դեռ կլինի նախադեպ՝ բազմաթիվ միջազգային հարցերում՝ անկախությունից մինչև «միացում» ...
Եվ այսօր, քաղաքական շրջանակները, խորհրդարանական դիվանագիտությունը, քաղաքական ուժերի կապերը, ակադեմիական համայնքը, լրատվամիջոցները և վերլուծաբանները բոլոր մակարդակներում պետք է ուժեղացնեն իրենց ջանքերը՝ բոլոր հնարավոր գործընկերային կապերի և այլ խողողվակների միջոցով, հասցնելով ճշմարտությունը որոշում կայացնողներից մինչև միջազգային հանրություն, որ այն ինչ տեղի է ունենում Կոսովոյում այսպես թե այնպես չի կարող ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն չվերաբերել Արցախին:

"Миацум" по-косовски, или уроки Косово для мира и для армян
Косовский конфликт, который многие в мире считают разрешенным – из-за признания независимости Косово со стороны более 100 стран мира, - вновь грозится стать топ-темой мировых новостей. Власти Косово заявили о возможности присоединения страны к Албании. Идея "Великой Албании" вновь запестрела в европейских СМИ, естественно, приведя в недоумение те страны мира, которые признали независимость Косово.
В Армении и в Карабахе тема эта прошла "мимо" заинтересованных кругов: мы не увидели политических оценок, обостренного внимания аналитиков, муссирования в СМИ. Между тем – как бы ни говорили о том, что "Косово – не прецедент", Косово будет продолжать оставаться прецедентом для всего мира, поскольку двойных стандартов и избирательного права быть не должно.
Еще в прошлом году власти Албании и Косово заявили о намерении разработать "единую стратегию объединения албанцев к 2025 году". Проект анонсировал премьер-министр Албании Эди Рама в косовском городе Печ. Эди Рама призвал косовского премьера начать работу над "национальным проектом объединения Албании и Косово". Рама заявил, что Албания и Косово "устали ждать от ЕС либерализации визового режима для Косово" и в целом "не могут бесконечно ждать решения Евросоюза о присоединении двух стран к объединению".
1 января 2019 года был установлен совместный контроль над границей Албании и Косово. В министерстве внутренних дел Албании заявили, что это сделано для "облегчения свободного передвижения между Албанией и Косово". В перспективе стороны также намерены объединить свои зарубежные дипломатические учреждения и иметь общие посольства в других странах. Это ли не "миацум" (воссоединение), о котором мечтали армяне на заре Карабахского Движения? Однако… "то, что позволено албанцам, не дозволено армянам"? Ведь Косово, как заявили бы западные чиновники, вовсе "не прецедент"!
Как пишет Koha ditore, по инициативе главы МИД Косово Приштина и Тирана займутся подготовкой исследования под названием "Албанская нация в ближайшие 50 лет", которое должно будет стать "платформой для развития и укрепления албанской нации на Балканах". О "великой Албании" не говорит разве что самый ленивый. А премьер Албании заявил даже, что объединение неизбежно, и вопрос состоит лишь в том, произойдет ли оно "через совместную интеграцию в ЕС" или станет реакцией на "слепоту и лень Евросоюза".
Что ж, возможно, "слепые" страны мира, признавшие независимость Косово, поймут, что косоварам на самом деле была нужна не независимость? Возможно, им просто лучше, чем армянам, удался переходный период "посредством независимости – к миацуму"? Или – главный вопрос – просто независимость Косово на тот момент была выгодна сильным мира сего, и потому эта идея стала реальностью? Напомним: западные лидеры не раз говорили об "особости" и уникальности Косово, ссылаясь на распад Югославии, этнические чистки и протекторат ООН. Однако и Карабахское Движение возникло вместе с распадом СССР, там тоже убивали по этническому признаку, бомбили города и села. Там не было вмешательства со стороны ООН, и была самоорганизованная оборона. Но в целом Косово является очень даже "прецедентом" для таких ситуаций, как например, Карабах.
Более того, на переговорах по Косово были согласованы три основных принципа: Косово не может быть возвращено под управление Сербии, не может быть разделено и не может быть присоединено к другому государству. Сегодняшние (как, впрочем и вчерашние, и позавчерашние) заявления о присоединении Косово к Албании говорят о том, что и албанцы Косово и Албании, и представители ООН, других стран мира, признавших независимость Косово, по меньшей мере были неискренни в вопросе косовского суверенитета.
Будь эти страны искренни, они отозвали бы сегодня свое признание косовской независимости – ведь эта страна устами своих властей заявляет о нежелании быть независимой и войти в состав Албании! И неужели потрясший современный миропорядок косовский прецедент вновь расшатает Европу – во имя "великих албанских" амбиций?
В начале июля Белград и Приштина планируют новую попытку переговоров, во время которой, как предполагается, Запад предоставит "дорожную карту" по косовскому вопросу, которая позволит обеим сторонам сохранить свободу действий в заданных рамках. Много лет назад, на заре косовской независимости, тогдашний премьер Албании Сали Бериша заявил о том, что "идея присоединения Косово к Албании не отвечает интересам албанского народа и может принести только вред". По его словам, в случае передела границ албанцы рискуют потерять другие территории, что было бы "непростительным".
Сейчас, по мере изменения международных отношений, сменилась и риторика международных акторов. Это – прекрасный пример для властей Армении и Карабаха, которые должны уметь говорить с миром на понятном языке и продвигать свои интересы. А интерес у нас один, который должен быть поставлен во главу угла нашей риторики: Армения и Карабах должны быть вместе. Потому что только вместе можно сегодня противостоять нескрываемой военной агрессии Азербайджана. И мир, или, например, ООН, должны в этом помогать нам, потому что 1 - есть пример Косово, и 2 – Косово был, есть и еще будет прецедентом во многих международных вопросах: от независимости до "миацума"…
И сегодня политические круги, парламентская дипломатия, связи между политическими силами, академическое сообщество, СМИ и аналитики - на всех уровнях - должны активизировать свои усилия, по своим коллегиальным и другим каналам доводя до дисижен-мейкеров, до международного сообщества истину, что происходящие в Косово развития так или иначе не могут не иметь к Карабаху отношения – прямого или косвенного.