ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հաստատել է Հայաստանին 40 միլիոն դոլարի հավելյալ աջակցություն տրամադրելու նախաձեռնությունը
Adobestock
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հաստատել է Հայաստանին 40 միլիոն դոլարի հավելյալ աջակցություն տրամադրելու նախաձեռնությունը. Հայաստանին 40 միլիոն դոլարի աջակցություն տրամադրելու նախաձեռնությամբ հանդես էր եկել Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ջեքի Սփեյերը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը:
Նախագծին կողմ է քվեարկել 268, դեմ՝ 152 կոնգրեսական:
«Լայն աջակցությունը, որ այսօր մենք տեսանք Սփեյերի նախաձեռնությանը Ներկայացուցիչների պալատում, արտացոլում է Կոնգրեսի երկկուսակցական կոնսենսուսը Հայաստանի ժողովրդավարական ձգտումներին, ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական գործընկերության զարգացմանն աջակցելու հարցում»,- ասել է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համփարյանը:
«Կոնգրեսի կողմից այս նախաձեռնության հաստատումը հայերին հզոր ազդանշան է տալիս, որ ԱՄՆ-ն ճանաչում է նրանց ոգեշնչող ժողովրդավարական առաջընթացը, աջակցում է ավելի հաշվետու կառավարություն ձևավորելու նրանց ձգտումներին և աշխատելու է նրանց հետ՝ ճկուն, պատասխանատու ինստիտուտներ ստեղծելու համար»,- ասել է Ջեքի Սփեյերը:

Конгресс США одобрил поправку о дополнительной финансовой помощи Армении
Конгресс США одобрил поправку, предлагающую выделить Армении дополнительную финансовую помощь в размере $40 миллионов, передает News.am.
Поправка к законопроекту об иностранной помощи на 2020 фискальный год была предложена членом Конгресса Джеки Спийер, сообщает Армянский национальный комитет Америки.
Армяне Америки поблагодарили Спийер, которая также является сопредседателем Комитета по армянским вопросам в Конгрессе, за ее усилия.
"Одобрение Конгрессом – это сильный сигнал армянам о том, что Соединенные Штаты признают их вдохновляющий демократический прогресс, поддерживают их стремление строить более подотчетное правительство и будут продолжать работать с ними над созданием устойчивых, институтов", - отметила Спийер.
Ранее Джеки Шпайер призвала увеличить помощь Армении до $40 млн.
Шпайер поддержала поправку в законопроект о внешней помощи, которую также поддержали конгрессмены Фрэнк Паллоне и Адам Шифф. Поправка предполагает выделение $40 млн на демократические реформы в Армении.