Ճապոնիայում ուժի մեջ է մտել հասարակական վայրերում ծխելու արգելքը
Նոր օրենքը, որն արգելում է ծխել հանրային վայրերում, երկուշաբթի ուժի մեջ է մտել Ճապոնիայում, NEWS.am-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն հղում կատարելով NHK-ին։
Նշվում է, որ արգելքը, որն ուղղված է պասիվ ծխելու ռիսկի դեմ, վերաբերում է դպրոցներին, հիվանդանոցներին և կառավարական ու տեղական իշխանությունների հաստատություններին։
Միևնույն ժամանակ, օրենքը նախատեսում է հատուկ գոտիների առկայություն բաց օդում ծխելու համար։
Ինչպես նշում է NHK-ն, հաստատության վարչությունը, որտեղ կխախտվի այս օրենքը, կտուգանվի 4600 դոլարին համարժեք գումարով։ Անհատ անձինք օրենքը խախտելու համար ստիպված կլինեն վճարել 2700 դոլար, եթե ծխեն չթույլատրված տեղում՝ անտեսելով նախազգուշացումները։
Միևնույն ժամանակ, Ճապոնիայում առայժմ թույլատրվում է ծխել ռեստորաններում և բարերում, ինչպես նաև մասնավոր կորպորացիաներում, բայց 2020 թվականի ապրիլի 1-ից այդ վայրերում ևս ծխելը կարգելվի։

В Японии вступил в силу запрет на курение в общественных местах
Новый закон, запрещающий курение в общественных местах, вступил в силу в понедельник в Японии, сообщает телекомпания NHK, передает РИА Новости.
Отмечается, что запрет, направленный против риска пассивного курения, касается школ, больниц и учреждений правительства и местных властей.
Вместе с тем закон предусматривает наличие специально отведенных зон для курения на открытом воздухе.
Как отмечает NHK, администрация учреждения, в котором нарушен данный закон, будет оштрафована на сумму, эквивалентную 4600 долларов. Индивидуальные лица за нарушение закона о курении будут вынуждены заплатить до 2700 долларов, если они рискнут покурить в недозволенном для этого месте, игнорируя предупреждения.
Вместе с тем, в Японии пока разрешается курить в ресторанах и барах, а также в частных корпорациях, но с 1 апреля 2020 года и в них курение будет запрещено.