Երևանում Սլովակիայի դեսպանատան բացումը նոր զարկ կտա երկկողմ հարաբերություններին. Անդրեյ Դանկո
Հուլիսի 1-2-ը Մոսկվայում ընթացող «Պառլամենտարիզմի զարգացում» միջազգային համաժողովի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Սլովակիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոյի հետ:
Ողջունելով իր պաշտոնակցին՝ Ազգային ժողովի նախագահը կարևորել է Սլովակիայի հետ երկկողմ հարաբերությունների խորացումը՝ հիմնված երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության, փոխադարձ վստահության, ինչպես նաև ընդհանուր արժեքների վրա: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է երկու երկրների օրենսդիրների համագործակցության կարևորությունը միջազգային խորհրդարանական տարբեր հարթակներում:
Սլովակիայի Ազգային խորհրդի նախագահն իր խոսքում ընդգծել է երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող բարեկամական հարաբերությունները: Սլովակիան ԵՄ առաջին երկրներից մեկն էր, որ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Անդրեյ Դանկոն վստահություն է հայտնել, որ Երևանում Սլովակիայի դեսպանատան բացումը նոր զարկ կտա երկկողմ հարաբերություններին:
Հայկական խորհրդարանի խոսնակը շնորհակալություն է հայտնել Սլովակիայի խորհրդարանին ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ սլովակ գործընկերները կաջակցեն նաև Հայաստանին ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման գործընթացի մեկնարկի հարցում:

Открытие посольства Словакии в Ереване придаст новый импульс двусторонним отношениям: Андрей Данко
В рамках проходящего в Москве международного форума ''Развитие парламентаризма'' Председатель НС РА А.Мирзоян встретился с Председателем Национального Совета Словакии А.Данко.
Приветствуя коллегу, спикер НС РА подчеркнул важность углубления со Словакией двусторонних отношений, основанных на дружбе, взаимном доверии и общих ценностях двух народов.  А.Мирзоян особо выделил сотрудничество законодателей двух стран на различных международных парламентских площадках.
Председатель Национального Совет а Словакии в своем слове подчеркнул существующие между двумя государствами дружественные отношения. Словакия – одна из первых стран, признавших Геноцид армян. Г-н Данко выразил уверенность, что открытие посольства Словакии в Ереване придаст новый импульс двусторонним отношениям.
Спикер НС Армении поблагодарил парламент Словакии за ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС и выразил надежду, что   словацкие коллеги посодействуют также старту процесса либерализации виз ЕС с Арменией.