Ադրբեջանը խոչընդոտել է ՀՀ պատվիրակության մասնակցությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նիստին. Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի պաշտոնական բողոք է հղել
«Հունիսի 30-ից հուլիսի 10-ը Բաքվում ընթանում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 43-րդ նիստը, որին, որպես դիտորդ, մասնակցելու հրավեր, ի թիվս այլ պետությունների, ստացել էր նաև Հայաստանի պատվիրակությունը, որի հետ կապված հայկական կողմը դիմել էր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ հյուրընկալող կողմից ստանալու անվտանգության համապատասխան հավելյալ միջոցներ՝ ՀՀ պատվիրակության մասնակցության համար՝ հաշվի առնելով ՀՀ քաղաքացիների և, ընդհանրապես, ազգությամբ հայերի այդ երկիր մուտքի հետ կապված անհնարինությունը, ամենօրյա ռեժիմով իրականացվող հակահայկական քարոզը և խտրական վերաբերմունքը հայերի նկատմամբ», - այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը, փոխանցում է Panorama.am-ը
Աննա Նաղդալյանի խոսքերով, հայկական կողմը մշտական կապի մեջ է եղել քարտուղարության հետ, որի կողմից ջանքեր են գործադրվել՝ հյուրընկալող իշխանություններից ստանալ հայկական կողմի համար անհրաժեշտ երաշխիքները։
«Սակայն, ի հեճուկս գործադրված ջանքերի, միջոցառումից երկու օր առաջ՝ հունիսի 28-ին, հայկական պատվիրակությունը ստացել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալի նամակը, որում Ադրբեջանը հրաժարվել է տրամադրել գրավոր հավելյալ անվտանգության միջոցառումներ՝ ՀՀ պատվիրակության անարգելք մուտքը երկիր ու մասնակցությունը միջոցառմանը ապահովելու համար։ Այսպիսով՝ Ադրբեջանը խոչընդոտել է ՀՀ պատվիրակության մասնակցությունը միջոցառմանը, ինչն իր մեջ արատավոր նախադեպ է պարունակում», - ասել է Աննա Նաղդալյանը։
Հայաստանն այս առնչությամբ, ինչպես ասել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը, պաշտոնական բողոք է հղել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարութանն ու անդամ պետություններին՝ կոչ անելով ուշադրություն հրավիրել այս արատավոր գործելաոճի վրա, ինչպես նաև հանդես գալ խիստ դատապարտող դիրքորոշմամբ։
Աննա Նաղդալյանն անդրադարձել է նաև ադրբեջանական մամուլում տարածված տեղեկատվությանը, թե  ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալը իբր հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ Արցախ փորձագիտական առաքելություն ուղարկելու առաջարկությամբ։
«ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը կապ է հաստատել գլխավոր տնօրենի տեղակալի հետ և վերջինս հերքել է ադրբեջանական մամուլում իրեն վերագրվող տեղեկատվությունը՝ Արցախ առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ»,-ասել է Նաղդալյանը։

Армения представила официальную жалобу против Азербайджана руководству ЮНЕСКО
43-я сессия Комитета Всемирного наследия ЮНЕСКО проходит в столице Азербайджана Баку с 30 июня по 10 июля, приглашение принять в ней участие в статусе наблюдателя, в числе других стран, получила и делегация Армении, сообщила сегодня на брифинге пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян, передает Panorama.am.
По ее словам, после получения приглашения армянская сторона обратилась в ЮНЕСКО – за получением соответствующих дополнительных гарантий безопасности от принимающей страны для участия делегации, учитывая антиармянскую пропаганду, проводимую в Азербайджане в каждодневном режиме, дискриминационное отношение к армянам в этой стране.
Как указала Анна Нагдалян, армянская сторона поддерживала постоянную связь с секретариатом, который прилагал усилия для получения от властей принимающей страны необходимых гарантий для армянской стороны.
"Однако, вопреки прилагаемым усилиям, за 2 дня до мероприятия, 28 июня армянская делегация получила письмо заместителя генсека ЮНЕСКО, согласно которому Азербайджан отказался предоставлять письменно дополнительные гарантии безопасности – с целью обеспечения беспрепятственного въезда делегации Армении в страну и участия в мероприятии. Таким образом, Азербайджан воспрепятствовал участию делегации РА в мероприятии, что содержит в себе порочный прецедент", – сказала Нагдалян.
Армения в этой связи, как указала пресс-секретарь МИД РА, представила официальную жалобу руководству ЮНЕСКО и странам-участницам, призвав обратить внимание на подобное поведение, а также выступить с решительным осуждением.
Анна Нагдалян коснулась также информации в азербайджанской прессе, согласно которой заместитель гендиректора ЮНЕСКО якобы выступил с предложением об отправке в Арцах экспертной миссии.
"Представитель Армении в ЮНЕСКО сразу после публикации этой информации связался с заместителем гендиректора ЮНЕСКО, последний опроверг приписываемую ему в азербайджанской прессе информацию – об отправке миссии в Арцах", – указала Нагдалян.