Եվրախորհդարանը չի կարողացել քվեարկության առաջին փուլով նախագահ ընտրել
Եվրախորհրդարանի (ԵԽ) ղեկավարի պաշտոնի համար առաջադրված չորս թեկնածուներից ոչ մեկին չի հաջողվել ձայների բացարձակ մեծամասնություն հավաքել, ինչի պատճառով հայտարարվել է քվեարկության երկրորդ փուլ: Այդ մասին են վկայում հուլիսի 3-ի առավոտյան կայացած քվերակության արդյունքները, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Ընդամենը հաշվվել է 662 քվե: Ըստ որում, լավագույն արդյունքը ցուցադրել է իտալացի թեկնածու Դավիթ Սասոլին՝ հավաքելով 325 քվե, ինչը պակաս է 50 տոկոս + 1 քվեից, որն անհրաժեշտ է առաջին փուլում հաղթանակի համար:
«Ոչ ոք բացարձակ մեծամասնություն չհավաքեց, հայտարարվել է երկրորդ փուլ»,- նշել է Եվրախորհրդարանի նախագահի պաշտոնից հեռացող Անտոնիո Տայանին:

Европарламент не смог выбрать главу в первом раунде голосования
Ни одному из четырех выдвинутых на пост главы Европарламента кандидатов не удалось набрать абсолютного большинства голосов, в связи с чем был объявлен второй раунд голосования. Как передает ТАСС, об этом свидетельствуют результаты голосования, состоявшегося в среду утром.
Всего было учтено 662 голоса. При этом лучший результат продемонстрировал итальянский кандидат Давид Сассоли, набрав 325 голосов, что составляет менее 50% + 1 голос, необходимых для победы в первом туре.
"Никто не набрал абсолютного большинства, объявлен второй раунд", - отметил уходящий с поста председателя ЕП Антонио Таяни.
На втором месте идет чех Ян Заградил с результатом в 162 голоса, за ним следует немка Ска Келлер, которую поддержали 133 депутата, замыкает список испанка Сира Рего, набравшая 42 голоса.