Արթուր Դավթյանը գերազանցեց ինքն իրեն. Հակոբ Սերոբյան
Սպորտային մարմնամարզության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց Եվրոպական խաղերում մարմնամարզիկների ելույթները.
«Տղաների մասնակցությունից շատ գոհ եմ, մեդալների սպասում էինք, քանի որ պատրաստ էինք, բայց  չեմպիոնության չէինք սպասում, քանի որ մասնկացում էին Օլիմպիական խաղերի, աշխարհի և Եվրոպայի առաջնության չեմպիոններ, մրցանակակիրներ և կար շատ ուժեղ մրցակցություն: Արթուր Դավթյանի կատարումը հենացատկերի վարժությունում գերազնաց էր: Մենք գիտենիք, որ անհատական գործքների եզրափակչում ամեն երկրից մեկ հոգի է լինելու, այդ իսկ պատճառով օղակների եզրափակչում մասնակցեց Վահագն Դավթյանը, քանի որ ավելի բարձր միավորով էր մտել եզրափակիչ: Վահագնը շատ չնչին տարբերությամբ զիջեց ոսկե մեդլակրին: Շատ ուրախ եմ արդյունքի համար, նրանք արեցին այն ինչ կարող էին, իսկ Արթուրը գերազանցեց ինքն իրեն, անգամ մարզումների ժամանակ  այդպես չի ցատկել»,- նշեց Հակոբ Սերոբյանը:
Մինչև հոկտեմբերին կայանալիք աշխարհի առաջնությունը՝ սպորտային մարմնամարզության հավաքականը կմասնակցի նաև մրցաշարերի և հավաքների.
«Աշխարհի առաջնությունից առաջ՝ օգոստոսի կեսերին, մեկնելու ենք Իսրայել՝ մասնակցելու այնտեղի բաց առաջնությանը: Հրավիրող կողմը հոգալու է  բոլոր ծախսերը, բացի օդանավի տոմսից: Այդ առաջնությանը մասնակցելու են Վահագն Դավթյանն ու Արթուր Դավթյանը, քանի որ նրանք հրավիրել են ուժեղագույններին: Աշխարհի առաջնությունից առաջ նաև հավաք կանցկացնենք Թիբլիսիում, իսկ ԱԱ-ին կմասնակցեն Արթուր Թովմասյանը, Արթուր Դավթյանը և Հարություն Մերդինյանը»,- խոսքը եզրափակեց հավաքականի գլխավոր մարզիչը:

Акоп Серобян: Артур Давтян превзошел сам себя
Главный тренер сборной по спортивной гимнастике Акоп Серобян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги выступлений гимнастов на Европейских играх.
«Я очень доволен участием ребят, мы ждали медалей, потому что были готовы, но мы не ожидали чемпионства, так как там принимали участие чемпионы Олимпийских игр, мира и Европы, и была очень сильная конкуренция. Артур Давтян отлично выступил в опорном прыжке. Мы знали, что в финале на отдельных снарядах может быть по одному спортсмену от каждой страны, поэтому в финале упражнения на кольцах принял участие Ваагн Давтян, поскольку он вышел в финал с более высокими очками. Ваагн уступил золотому медалисту с очень маленькой разницей. Я очень доволен результатом, они сделали все, что могли, а Артур превзошел сам себя, даже во время тренировок он так не прыгал», - отметил Акоп Серобян.
До чемпионата мира, который состоится в октябре, сборная по спортивной гимнастике примет участие в турнирах и сборах.
«Перед чемпионатом мира, в середине августа, мы поедем в Израиль для участия в открытом чемпионате. Приглашающая сторона берет на себя все расходы, кроме билетов на самолет. В этом чемпионате примут участие Ваагн Давтян и Артур Давтян, поскольку пригласили сильнейших. Перед чемпионатом мира мы также проведем сбор в Тбилиси, а в ЧМ примут участие Артур Товмасян, Артур Давтян и Арутюн Мердинян», - заключил главный тренер сборной.